16/05/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2015 - 19:02

Με τα χίλια ζόρια η ΑΕΚ στη Ρόδο

Στο ντεμπούτο του Γιούρε Ζντοβτς στον πάγκο, η Ένωση νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό με 86-85

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε νικήτρια από το «Βενετόκλειο» η ΑΕΚ το απόγευμα της Τετάρτης (23/12), επικρατώντας με 86-85 του Κολοσσού στην παράταση για την 11η αγωνιστική της Α1.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν για πρώτη φορά στον πάγκο τους τον Γιούρε Ζντοβτς, ωστόσο ο Σλοβένος τεχνικός θα πρέπει να προβληματίστηκε από την απόδοση των παικτών του, οι οποίοι τα βρήκαν... σκούρα από τους Ροδίτες και «φλέρταραν» για τα καλά με την τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Ένωση στο +2 (31-33), με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να ξεφεύγει δύο φορές με +8 στο τρίτο δεκάλεπτο (49-41 και 59-51).

Στην τελευταία περίοδο το ματς πήγαινε πόντο πόντο, με τον «Δικέφαλο» να προηγείται με 72-69 4 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει φάουλ στον Λαρεντζάκη σε προσπάθεια για τρίποντο, για να διαμορφώσει ο άσος των γηπεδούχων με τρεις εύστοχες βολές το 72-72, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κολοσσός προηγήθηκε με 85-84 χάρη σε καλάθι του Ρέλεφορντ στα 33 δεύτερα πριν το φινάλε, για να πάρει τελικά το ροζ φύλλο η Ένωση από φόλοου του Μαυροειδή σε χαμένο λέι απ του Κούπερ.

Στην τελευταία επίθεση των Ροδιτών ο Ρέλεφορντ, που με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, κλείστηκε καλά από την άμυνα της ΑΕΚ, που, έστω και με χίλια ζόρια, πήρε το διπλό.

Σπουδαία εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Ντι Τζέι Κούπερ με 20 πόντους, 11 ασίστ, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ στους 18 πόντους σταμάτησε ο Μαυροκεφαλίδης.

Tα δεκάλεπτα: 11-15, 31-33, 59-57, 72-72 καν. διάρκεια, 85-86 παράταση

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 24, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 3, Ντέιβις 12, Γεωργαλής, Λίντεν, Ρέλεφορντ 26, Άχονεν 5, Σαλούστρος 7, ΜακΓκι 3, Λιούις 5.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Άρμστεντ 4, Κούπερ 20, Παπαντωνίου, Σάκοτα 12, Μιλόσεβιτς 1, Μαυροκεφαλίδης 18, Κάρτερ 10, Κατσίβελης 10, Καλαμπόκης 4, Μαυροειδής 7.