Άλλα αθλήματα | Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2015 - 16:56

Για 19η σερί φορά πρωταθλητής ο Παπαθανασίου!

Απίστευτο ρεκόρ από το μεγάλο μας αθλητή

Δεν έχει… αντίπαλο ο Αιμίλιος Παπαθανασίου στα STAR.

Ο Έλληνας ιστιοπλόος παραμένει ο μεγάλος πρωταγωνιστής της χώρας μας στην κατηγορία, καθώς στέφθηκε, την Τετάρτη (23/12), πρωταθλητής Ελλάδας για 19η συνεχόμενη χρονιά και αυτό αποτελεί ρεκόρ, όχι μόνο εγχώριο αλλά και σε διεθνές επίπεδο!

Μάλιστα, φέτος το πέτυχε σε μια χρονιά που η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ιστιοπλοΐας αναβάθμισε την κλάση σε τέτοιο επίπεδο, που πλέον ο τελικός του Star Sailors League θα είναι εφάμιλλος του America's Cup, του Volvo Ocean Race, του World Match Racing Tour και του Extreme Sailing Series.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα διοργάνωσε ο ΝΟΤΚ υπό την αιγίδα της ΕΙΟ και ο Παπαθανασίου, που είχε πλήρωμα τον Αντώνη Τσότρα (ΝΟΠΦ), κέρδισε και τις πέντε ιστιοδρομίες που έγιναν. Έτσι, ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού κατέκτησε την πρώτη θέση με 4 β.π.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Γιώργος Ζεϊμπάρης - Πάχος Παπαστεφάνου με 8 β.π. και στην τρίτη οι Δημήτρης Ψωμιάδης - Στέλιος Νούτσος με 11 β.π.