18/05/2024
Αγγλία | Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015 - 00:10

Η Άρσεναλ είναι εδώ!

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι και βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Λέστερ * H ταυτότητα της αγωνιστικής

Δεν είναι διατεθειμένη να αφήσει τη Λέστερ να… χαλαρώσει η Άρσεναλ.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι εντός έδρας τη Δευτέρα (21/12) στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ και παραμένουν σε απόσταση 2 βαθμών από την πρωτοπόρο ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, με τους «πολίτες» στο -6.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ ήταν πολύ καλή, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν και πήρε το προβάδισμα των δύο γκολ που αποδείχθηκαν αρκετά.

Ο Θίο Γουόλκοτ άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό, με τον Ολιβιέ Ζιρού να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 45’ έπειτα από πάσα του Οζίλ.

Ο Άαρον Ράμσεϊ θα μπορούσε να έχει διευρύνει το σκορ στην επανάληψη, με τη Σίτι να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή της, με πρωτοστάτη τον Γιάγια Τουρέ που μείωσε κιόλας στο 82’, αλλά στα λεπτά που απέμεναν, παρά την πίεση, οι «πολίτες» δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο γκολ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Ράμσεϊ, Οζίλ (77' Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν), Γουόλκοτ (88’ Τσέιμπερς), Τζόελ Κάμπελ (70' Γκιμπς), Ζιρού.

ΜΑΝΤΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροφ, Φερναντίνιο, Ντελφ (46' Στέρλινγκ), Γιάγια Τουρέ, Νταβίντ Σίλβα (72' Χεσούς Νάβας), Ντε Μπρούιν, Αγκουέρο (63' Μπονί).

H TAYTOTHTA ΤΗΣ 17ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο (19/12)

Τσέλσι - Σάντερλαντ 3-1 (5' Ιβάνοβιτς, 13' Πέδρο, 50' πέν. Όσκαρ - 53' Μπορίνι)

Έβερτον - Λέστερ 2-3 (32' Λουκάκου, 89' Μιραλάς - 27' πέν., 65' πέν. Μαχρέζ, 69' Οκαζάκι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νόριτς 1-2 (66' Μαρσιάλ - 38' Τζερόμ, 54' Τετέι)

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 0-2 (40' Κέιν, 43' Άλι)

Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (76' πέν. Μπόγιαν - 45' πέν. Γουίκαμ, 88' Λι Τσουνγκ-Γιονγκ)

Γουέστ Μπρομ - Μπόρνμουθ 1-2 (79' ΜακΌλεϊ - 52' Σμιθ, 87' πέν. Ντάνιελς)

Νιουκάστλ - Άστον Βίλα 1-1 (38' Κολοτσίνι - 61' Αγιού)