16/05/2024
Ιταλία | Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015 - 22:20

Ντόρτια με ανατροπή η Μίλαν

Πέρασαν από την έδρα της Φροζινόνε με 4-2 * Νίκες για Σαμπντόρια και Ουντινέζε

Επιστροφή στις νίκες για τη Μίλαν στο πρωτάθλημα, καθώς μετά από δύο ισοπαλίες στη σειρά οι «ροσονέρι» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από τη Φροζινόνε την οποία κέρδισαν με 4-2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19' με τον Τσιοφάνι και κατάφεραν να πάνε έτσι έως το ημίχρονο. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στη Μίλαν. Στο 50' ο Αμπάτε ισοφάρισε και πέντε λεπτά μετά ο Μπάκα ανέτρεψε τα δεδομένα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και έκαναν το 1-3 με τον Άλεξ στο 77'. Ο Ντιονίσι μείωσε προσωρινά στο 83' και το τελικό 2-4 ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Μποναβεντούρα. Έτσι, η Φροζινόνε γνώρισε την τρίτη σερί ήττα και παρέμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Όσο για τα υπόλοιπα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Σαμπντόρια νίκησε την Παλέρμο με 2-0 και την κράτησε χαμηλά, ενώ η Ουντινέζε πήρε σημαντική ανάσα περνώντας από την έδρα της Τορίνο με 1-0.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Λεάλι, Τσιοφάνι, Ντιακιτέ, Μπλάνκαρντ, Πάβλοβιτς, Γκόρι (72' Τσίσμπα), Σαμάρκο, Τόνεφ (63' Παγκανίνι), Σοντίμο, Τσιοφάνι (90' Λόνγκο), Ντιονίζι.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Αλέξ, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Μοντολίβο, Μπερτολάτσι, Χόντα, Μποναβεντούρα, Νιάνγκ (80' Λουίζ Αντριάνο), Μπάκα (90' Πόλι).

Αναλυτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο (19/12)

Μπολόνια - Έμπολι 2-3 (36' Μπριέντσα, 45' Ντέστρο - 25' Πουτσιαρέλι, 42', 48' Μακαρόνε)

Κυριακή (20/12)

Κάρπι - Γιουβέντους 2-3 (15' Μποριέλο, 90'+2' αυτ. Μπονούτσι - 18', 41' Μάντζουκιτς, 50' Πογκμπά)

Αταλάντα - Νάπολι 1-3 (54' Γκόμεζ - 52' πέν. Χάμσικ, 62', 85' Ιγκουαΐν)

Φιορεντίνα - Κιέβο 2-0 (20' Κάλινιτς, 32' Ίλισιτς)

Βερόνα - Σασουόλο 1-1 (39' Τόνι - 35' Φλοκάρι)

Ρόμα - Τζένοα 2-0 (42' Φλορέντσι, 89' Σαντίκ)

Φροζινόνε - Μίλαν 2-4 (19' Τσιοφάνι, 83' Ντιονίσι - 50' Αμπάτε, 55' Μπάκα, 77' Αλέξ, 90'+3 Μποναβεντούρα)

Σαμπντόρια - Παλέρμο 2-0 (53' Σοριάνο, 76' Ίβαν)

Τορίνο - Ουντινέζε 0-1 (41' Πέριτσα)