16/05/2024
Γερμανία | Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015 - 21:02

Γκλάντμπαχ από ατσάλι!

Παρότι έπαιζαν με δέκα από το 39’ και όντας πίσω στο σκορ, τα «πουλάρια» επικράτησαν 3-2 της Ντάρμσταντ * Νίκη και για Χέρτα * Η ταυτότητα της 17ης αγωνιστικής

Στην τέταρτη θέση της Μπουντεσλίγκα θα κάνει γιορτές η Γκλάντμπαχ, η οποία, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 39’ λόγω αποβολής (απευθείας κόκκινη) του Τζάκα και ενώ ήταν πίσω και στο σκορ, βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς και να πάρει μια μάγκικη νίκη με σκορ 3-2, την Κυριακή (20/12).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χέλερ στο 28’. Στο 39ο λεπτό αποβλήθηκε ο Τζάκα, ο Στιντλ, ωστόσο, λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με ωραίο, αριστερό σουτ, έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 51’ ο Νόρντβαϊτ με… φωτοβολίδα από τα 18 μέτρα έκανε το 2-1, ο Βάγκνερ στο 67’ ισοφάρισε σε 2-2, όμως ο Βεντ είχε τον τελευταίο λόγο στο 86’, για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 και να δώσει στην ομάδα του το τρίποντο που τη φέρνει στην 4η θέση με 29 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την τρίτη Χέρτα, η οποία, νωρίτερα, επικράτησε 2-0 της Μάιντς.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Κορμπ, Κρίστιανσεν, Ελβέντι, Βεντ, Νόρντβαϊτ, Τζάκα, Αζάρ (73' Μπρούβερς), Τζόνσον, Στιντλ (88' Νταχούντ), Ραφαέλ (90' Ντρμιτς).

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ: Ματένια, Γκάρικς, Σουλού, Καλντιρόλα, Χόλαντ, Νιμέγιερ (55' Βράντσιτς), Γκόντορφ, Ρόζενταλ (87' Στροχ-Ένχελ), Χέλερ, Κέμπε (77' Ράους), Βάγκνερ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (18/12)

Σάλκε - Χοφενχάιμ 1-0 (28' Τσούπο Μότινγκ)

Σάββατο (19/12)

Αμβούργο - Άουγκσμπουργκ 0-1 (76' Μόραβεκ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Βέρντερ Βρέμης 2-1 (31' Μάιερ, 48' Άιγκνερ - 29' Πιζάρο)

Κολωνία - Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 (83' Ζόλερ, 90' Μοντέστε - 18' Παπασταθόπουλος)

Ανόβερο - Μπάγερν 0-1 (40' πέν. Μίλερ)

Ίνγκολσταντ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1 (73' Ερνάντεζ)

Στουτγάρδη - Βόλφσμπουργκ 3-1 (22', 47' Ντίνταβι, 31' Κόστιτς - 14' Άρνολντ)

Κυριακή (20/12)

Χέρτα Βερολίνου - Μάιντς 2-0 (34' Nταρίντα, 54' Καλού)

Γκλάντμπαχ - Ντάρμσταντ 3-2 (44' Στιντλ, 51' Νόρντβαϊτ, 86' Βεντ - 28' Χέλερ, 67' Βάγκνερ)