Ιταλία | Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015 - 19:19

Νίκες για τους πρωτοπόρους στην Ιταλία

Εύκολο απόγευμα για Νάπολι, Φιορεντίνα και Ρόμα

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, Νάπολι, Φιορεντίνα και Ρόμα συνέχισαν με νίκες στη 17η αγωνιστική της Serie A, την Κυριακή (20/12).

Στη Ρώμη, με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι, η Ρόμα επικράτησε άνετα 2-0 της Τζένοα και μετά από σερί αρνητικών αποτελεσμάτων πανηγύρισε, επιτέλους, ένα τρίποντο.

Σαρωτική, η Νάπολι πέρασε με 3-1 από την έδρα της Αταλάντα, παρά την άμεση ισοφάριση των γηπεδούχων στο 54’, δύο λεπτά μετά το 0-1 του Χάμσικ με πέναλτι. Πρωταγωνιστής των Ναπολιτάνων, ο φανταστικός, φέτος, Ιγκουαΐν, που σκόραρε στο 62’ και το 85’, ενώ ο Χάμσικ αστόχησε στο δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε στο 90’.

Έτσι, η Νάπολι βρίσκεται στην 3η θέση με 35 βαθμούς, όσους και η 2η Φιορεντίνα, μετά την επικράτησή της με σκορ 2-0 επί της Κιέβο. Οι «βιόλα» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και καθάρισαν από νωρίς, με γκολ των Κάλινιτς (20’) και Ίλισιτς (32’)

Τέλος, η ουραγός Ελλάς Βερόνα ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σασουόλο, σε ένα ματς στο οποίο αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Βαγγέλης Μόρας για τους γηπεδούχους.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο (19/12)

Μπολόνια - Έμπολι 2-3 (36' Μπριέντσα, 45' Ντέστρο - 25' Πουτσιαρέλι, 42', 48' Μακαρόνε)

Κυριακή (20/12)

Κάρπι - Γιουβέντους 2-3 (15' Μποριέλο, 90'+2 αυτ. Μπονούτσι - 18', 41' Μάντζουκιτς, 50' Πογκμπά)

Αταλάντα - Νάπολι 1-3 (54' Γκόμεζ - 52' πέν. Χάμσικ, 62', 85' Ιγκουαΐν)

Φιορεντίνα - Κιέβο 2-0 (20' Κάλινιτς, 32' Ίλισιτς)

Βερόνα - Σασουόλο 1-1 (39' Τόνι - 35' Φλοκάρι)

Ρόμα - Τζένοα 2-0 (42' Φλορέντσι, 89' Σαντίκ)

Φροζινόνε - Μίλαν (19:00)