18/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015 - 17:23

«Καθάρισε» στην επανάληψη η Λαμία

Οι Φθιώτες κέρδισαν με 2-0 τον Πανσερραϊκό και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση

Την ανοδική πορεία της πιστοποίησε η Λαμία στο κυριακάτικο (20/12) εντός έδρας παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό, επικρατώντας με 2-0 για τη 13η αγωνιστική της Β' Εθνικής και ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση με 20 βαθμούς.

Από την πλευρά τους, τα «λιοντάρια» γνώρισαν την πρώτη ήττα με τον Παύλο Δημητρίου στον πάγκο τους και με 14 βαθμούς μοιράζονται τη 12η θέση με Αγροτικό Αστέρα, Εργοτέλη και Αχαρναϊκό.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Φθιώτες ζήτησαν πέναλτι στο 14' για χέρι του Ολίσε χωρίς να υποδειχθεί κάποια παράβαση, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί στο 27' με το ανάποδο ψαλίδι του Μπεριάν που πέρασε άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο, λοιπόν, κύλησε στη μετριότητα, αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα κυριάρχησε, για να ανοίξει το σκορ στο 53' με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τζόκιτς εκτός περιοχής.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ανδρούτσος νίκησε στο τετ α τετ τον Πίντο και δεν έγινε το 2-0, με τον γκολκίπερ των Σερραίων να εξουδετερώνει και το φάουλ που εκτέλεσε ο Νατσιόπουλος στο 72'.

Εντέλει, το τρίποντο για τη Λαμία εδραιώθηκε στο 82', όταν ο Πίντο πάσαρε στον Νατσιόπουλο, που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαρόπουλος του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Κωστάντιο του Συνδέσμου Εύβοιας και τον Παπαδάκη του Συνδέσμου Ημαθίας.

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Βαζάκας): Ρίζος, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Κοτσώνης, Λεάντρο, Τόσκας (33' Ενγκουέμ), Καραλής (81' Νεόφυτος), Νατσιόπουλος, Πίντο, Τζόκιτς (84' Μπουλούλης), Καραγιάννης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δημητρίου): Ανδρούτσος, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Στεργιανός, Ολίσε (86' Αγγελούδης), Μπεριάν (78' Παπαστεργίου), Φουρτάδο, Βοσκόπουλος, Τσιμίκας (75' Ρούτσης), Ατματσίδης, Μπαλού.