18/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2015 - 22:03

Ξέσπασε στην Ελευσίνα η Ξάνθη

Οι ακρίτες διέσυραν με 5-0 τον Πανελευσινιακό στην έδρα του * Είχαν και χαμένο πέναλτι οι φιλοξενούμενοι

Πάρτι έστησε στην Ελευσίνα η Ξάνθη, η οποία χωρίς να βρει καμία αντίσταση συνέτριψε με 5-0 τον Πανελευσινιακό το βράδυ της Πέμπτης (17/12).

Το παιχνίδι βαθμολογικά ήταν αδιάφορο και για τις δύο ομάδες. Αμφότερες είχαν αποκλειστεί μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές από το Κύπελλο, αλλά οι ακρίτες φάνηκε πως έψαχναν τη νίκη για την τιμή των όπλων.

Εκτός αυτού, βέβαια, ήταν χαώδης και η διαφορά των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι περνούσαν σαν σταματημένους τους παίκτες του Θανάση Δημόπουλου, που έβγαλαν για άλλο ένα ματς πάρα πολλά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία τους.

Η Ξάνθη έψαξε όσο περισσότερα γκολ μπορούσε προκειμένου να πάρουν άπαντες ψυχολογία. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έως τώρα δυσκολευόταν αρκετά να σκοράρει μέσα στη σεζόν κι έτσι δεν κατέβασε ταχύτητα.

Από νωρίς φάνηκε ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, η οποία διεξήχθη μεταξύ... συγγενών και φίλων, με τον κόσμο να μην πιάνει καν τριψήφιο αριθμό. Μόλις στο 15' η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μανιάτης έπεσε σωστά και μπλόκαρε την εκτέλεση του Καπετάνου.

Ο Μανιάτης είχε αρκετή δουλειά και στη συνέχεια. Απέκρουσε στο 19' πλασέ του Ντιμιτρόφ και τέσσερα λεπτά μετά μπλόκαρε σουτ του Τριάδη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ασκούν πίεση και να δημιουργούν τελικές. Στο 39' ο Ερέα από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και αυτός που το έκανε τελικά ήταν ο Καπετάνος με κοντινή προβολή στο 43'.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ξάνθη μπήκε ξανά δυναμικά, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καπετάνο στο 48' και στο 50' κέρδισε νέο πέναλτι. Αυτή τη φορά το εκτέλεσε ο Ερέα, ο οποίος στο 51' έκανε το 0-2.

Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες. Ο Πανελευσινιακός δυσκολευόταν να περάσει τη σέντρα, ενώ όσο περνούσαν τα λεπτά γινόταν και χειρότερος.

Η άμυνά του παρουσίαζε εικόνα διάλυσης και όποιος παίκτης της Ξάνθης ήθελε μπορούσε να κάνει ευκαιρία απλώς πηγαίνοντας με την μπάλα κάθετα. Το 0-3 έγινε από τον Κρίστοφερ στο 80', ο οποίος άδειασε τον Δημόπουλο και στη συνέχεια σκόραρε.

Δύο λεπτά μετά ο Ερέα αμαρκάριστος από κοντά με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μανιάτη, ο οποίος αναγκάστηκε να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του και στο 88'. Σκόρερ ο Κρίστοφερ, που από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μουρτζάκης (Ηρακλείου), βοηθοί οι Τζαφόλιας (Ανατ. Αττικής) και Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), ενώ τέταρτος ο Ανδρονικίδης (Πειραιά).

Κίτρινες: 15' Ανδρίκος, 50' Κασνέτσης, 64' Τσίγκρος, 89' Τσολακίδης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Ταμπάκης (55' Δημόπουλος), Τσολακίδης, Τσίγκρος (68' Κορνελάτος), Γιαννιτσάνης, Ανδρίκος, Ναούμ (55' Πούρνος), Κασνέτσης, Λίτσος, Κακαράς, Παληγεώργος.

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης (61' Ζαραδούκας), Τριάδης (67' Χατζητερζόγλου), Ερέα, Ορφανίδης, Τόμιτς, Φάρκας, Καπετάνος, Λισγάρας, Φασίδης (78' Κρίστοφερ), Ντιμιτρόφ.