18/05/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2015 - 21:39

Απέφυγε τον εμφύλιο ο Παναθηναϊκός

Σε ματς-θρίλερ οι «πράσινοι» πέρασαν από το Κάουνας νικώντας τη Ζαλγκίρις με 75-72 * Τρίτο το «τριφύλλι», που δεν πέφτει με τον Ολυμπιακό

Έχει ακόμα να διορθώσει πολλά... Αυτό έδειξε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Πέμπτης (17/12), ανεξάρτητα από το αν πέτυχε το στόχο του στο Κάουνας κάμπτοντας την αντίσταση της Ζαλγκίρις με 75-72.

Οι «πράσινοι» πήγαν να ζήσουν το ίδιο έργο με τον ΠΑΟΚ. Νίκησαν τελικά με μεγάλη δυσκολία, αλλά στην τελευταία φάση άφησαν ξανά αμαρκάριστο παίκτη να σουτάρει για τρεις. Ωστόσο, και πάλι δεν το πλήρωσαν με τον Μότουμ να αστοχεί.

Το σημαντικό, πάντως, είναι ότι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και έτσι την τρίτη θέση στον όμιλό τους. Αυτό σημαίνει ότι απέφυγαν τον Ολυμπιακό και πηγαίνουν στο Top 16 στον όμιλο της Φενερμπαχτσέ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Πολύ μεγάλο ματς έκανε ο Πάβλοβιτς προσφέροντας πολλά, ενώ ο Καλάθης ήταν ξανά σταθερά καλός. Ο Φελντέιν έδωσε βοήθειες στην αρχή και στο τέλος, ενώ στα κρίσιμα μίλησε και ο Φώτσης με δύο σημαντικά τρίποντα. Δεν ήταν καλός ο Διαμαντίδης, ενώ χάθηκαν πολλές βολές με τον Ραντούλιτσα να μην μπορεί να βάλει πάνω από μία κάθε φορά που πήγαινε στη γραμμή.

Δυναμικά μπήκε ο Παναθηναϊκός. Με τον Φελντέιν να είναι δραστήριος και τους συμπαίκτες του να δίνουν κάποια βοήθεια στο σκοράρισμα, πήγε γρήγορα στο +7 και στη συνέχεια κατάφερε για λίγα λεπτά να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας.

Ο Κούζμιτς ήταν πληγή επιθετικά, αλλά και η Ζαλγκίρις δεν είχε κάποιον με συνέπεια στο σκοράρισμα. Εκείνος που βρήκε επαφή με το καλάθι λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου και φόρτσαρε στη συνέχεια ήταν ο Χάνλαν. Αυτός δημιούργησε και τα περισσότερα προβλήματα στους «πράσινους».

Ο Διαμαντίδης μπήκε και δεν βοήθησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκεί την ομάδα κράτησαν οι εμπνεύσεις του Καλάθη και ο Γκιστ. Ωστόσο, μελανό σημείο ήταν οι πολλές άστοχες βολές και η άνεση με την οποία σκόραρε ο Χάνλαν. Έτσι, στο ημίχρονο οι Λιθουανοί πήγαν προηγούμενοι με 36-34.

Δύο νέοι παράγοντες μπήκαν στην εξίσωση στην τρίτη περίοδο. Από τη μια ο Κούζμιτς που έδωσε κάποιες λύσεις κυρίως με τις συνεργασίες που είχε με τον Καλάθη και από την άλλη ο Λεκαβίτσιους. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τη Ζαλγκίρις, όμως, να προηγείται σταθερά.

Ωστόσο, ένα λάθος του Διαμαντίδη και το απίστευτο τρίποντο του Καλνιέτιτς πίσω από τη σέντρα έκανε το 58-52 ακριβώς στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός μάζεψε αμέσως τη διαφορά με Φελντέιν και Φώτση και κατάφερε να περάσει και μπροστά.

Το φινάλε φαινόταν ότι θα είναι αγχωτικό. Ο Χάνλαν βρήκε και πάλι τρόπους να σκοράρει, αλλά το θετικό για τους φιλοξενούμενους ήταν πως είχε ξυπνήσει ο Φελντέιν. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Πάβλοβιτς ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη και τελικά αυτή ήρθε από τις εύστοχες βολές του Φελντέιν και αντιστοίχως αυτές που έχασαν Βουγιούκας και Λεκαβίτσιους. Στη λήξη του αγώνα ο Μότουμ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-34, 58-52, 72-75.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κράπικας): Βένε, Λεκαβίτσιους 9 (2), Πότσιους 8, Καλνιέτιτς 5 (1), Μότουμ 2, Γιανκούνας 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Βουγιούκας 9, Γιαφτόκας 2, Χάνλαν 19 (1), Ουλανόβας 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 12 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 6, Παππάς 1, Φελντέιν 14 (2), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 5, Καλάθης 14, Κούζμιτς 8.