19/05/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015 - 21:17

Κέρδισε, αλλά αποκλείστηκε η ΑΕΚ

Εκτός «32» του Γιούροκαπ η Ένωση, δεν της ήταν αρκετή η νίκη με 75-71 ενάντια στη Νεπτούνας

Πρόωρο τέλος πήρε το βράδυ της Τετάρτης (16/12) η φετινή ευρωπαϊκή πορεία της ΑΕΚ, με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να επικρατεί με 75-71 της Νεπτούνας στο κλειστό του ΟΑΚΑ, αλλά να μένει εκτός της φάσης των «32» του Γιούροκαπ.

Η Ένωση ήθελε δική της νίκη και ήττες των Νίζνι και Χάποελ Ιερουσαλήμ στους αγώνες τους με Κράσνι και Γαλατασαράι αντίστοιχα, ωστόσο τόσο οι Ρώσοι όσο και οι Ισραηλινοί πήραν το ροζ φύλλο κι έτσι οι «κιτρινόμαυροι» τερμάτισαν στην πέμπτη θέση του 6ου ομίλου, με τους τέσσερις πρώτους να παίρνουν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Το ματς, λοιπόν, με τη Νεπτούνας έγινε γιατί έπρεπε να γίνει, με την ΑΕΚ να είναι πολύ κακή για 30 λεπτά και να βρίσκεται κάποια στιγμή ακόμη και στο -16 (42-58).

Στην τελευταία περίοδο, πάντως, οι παίκτες του «Δικεφάλου» συνήλθαν, μάζεψαν την κατάσταση και πήραν τελικά τη νίκη γοήτρου, με τον Μαυροκεφαλίδη να είναι και πάλι ο κορυφαίος με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-34, 53-60, 75-71

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 5, Ντ. Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 25, Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 2.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Γιούιν 22, Σίκσνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρτζιούνας 5, Μπάντερ 5, Σαρακάουσκας 1, Ζαβάτσκας 11, Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 3.