18/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015 - 17:20

Αποχαιρέτησε με νίκη η Ζάκυνθος

Οι νησιώτες επικράτησαν με 1-0 του Παναιτωλικού, αλλά έχασαν την πρόκριση στα κριτήρια ισοβαθμίας με τον Εργοτέλη

Το κίνητρο στο παιχνίδι το είχε η Ζάκυνθος. Η νησιωτική ομάδα ήθελε να παλέψει μόνο για το τρίποντο κόντρα στον Παναιτωλικό και τα κατάφερε.

Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 της ομάδας του Αγρινίου την Τετάρτη (16/12) για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο πλαίσιο της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ωστόσο αυτή η νίκη δεν ήταν αρκετή για να τους χαρίσει και την πρόκριση, καθώς ο Εργοτέλης υπερίσχυσε στα κριτήρια ισοβαθμίας, αφού και οι δύο ομάδες έμειναν στους 4 βαθμούς, και πήρε το δεύτερο εισιτήριο μετά τον Πανιώνιο.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 85’ ο Κάρδαρης, που πήρε την μπάλα έπειτα από διώξιμο του Στεφανάκου και την έστειλε στα δίχτυα του Παναιτωλικού.

Οι γηπεδούχοι που ήθελαν τη νίκη απείλησαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Κρολ στο 6’ και στο 42’ και τον Κάρδαρη στο 14’, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μία καλή στιγμή με το δυνατό σουτ του Μήλιου στο 19’.

Η πίεση στην επανάληψη αυξήθηκε για τους νησιώτες. Κατάφεραν τελικά να βρουν δίχτυα στο 83’ με τον Κάρδαρη, όμως λόγω της καλύτερης επίθεσης ο Εργοτέλης χαμογέλασε τελικά, παρά το γεγονός ότι ηττήθηκε από τον Πανιώνιο με 2-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) με βοηθούς τους Σταθόπουλο (Ηλείας) και Λάμια (Μεσσηνίας).

Κίτρινες κάρτες: 43’ Καμπούρης – 79’ Κάπελ, 82’ Μπεχαράνο.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Τζιανλούκα Κολονέλο): Πολίτης, Καμπούρης, Ορφανίδης, Κάρδαρης, Κρολ (83’ Καραμαλίκης), Βοσνακίδης, Ν. Πέττας (52' Ναζίμ), Λέκκας (72’ Αναστασιάδης), Νίκιτς, Πεχλιβανόπουλος, Κυριακίδης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Στεφανάκος, Κωνσταντινόπουλος, Κουτρομάνος, Χαντάκιας, Ρουμπουλάκου, Μπεχαράνο Ντάνι, Μήλιος, Ρομέρο, Καμαρά (80’ Ζαρκάδας), Ουάρντα (64’ Μπεχαράνο Ντιέγκο), Βασιλείου.