17/05/2024
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ | Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015 - 11:21

Το σερί του Πανθρακικού και οι επιστροφές

Τα Facts & Figures από την ισοπαλία που απέσπασαν οι Θρακιώτες στο Καυταντζόγλειο κόντρα στον Ηρακλή (0-0)

Με το βαθμό της ισοπαλίας απέδρασε από το Καυταντζόγλειο το Σάββατο (12/12) ο Πανθρακικός, που έμεινε στο 0-0 με τον Ηρακλή για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Έτσι, οι Θρακιώτες ανέβηκαν στη 15η θέση του πίνακα με 8 βαθμούς, εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Καλλονής με 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Από την αναμέτρηση με τον «Γηραιό» η «πράσινη» ΠΑΕ συγκέντρωσε τα πιο ενδιαφέροντα στατιστικά, όπως το γεγονός ότι ο Πανθρακικός κατάφερε να παραμείνει αήττητος για τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, αν και το καλύτερο σερί του ήταν τη σεζόν 2012-13. Επίσης, έγινε ειδική αναφορά στις επιστροφές των Αθανασιάδη και Ιγκόρ.

Αναλυτικά: «Facts & Figures από τη «λευκή» ισοπαλίας της ομάδας μας με τον Ηρακλή το Σάββατο (12/12) στο Καυταντζόγλειο Στάδιο.

# Τρεις εκτός έδρας αγώνες χωρίς να ηττηθεί συμπλήρωσε ο Πανθρακικός. Ανάλογο σερί είχε καταγραφεί τις σεζόν 2008-09 (7η αγωνιστική: ΑΕΛ-Πανθρακικός 1-2, 9η αγωνιστική: Αστέρας Τρίπολης-Πανθρακικός 0-0, 11η αγωνιστική: Πανσερραϊκός-Πανθρακικός 1-2) και 2013-2014 (4η αγωνιστική: Πανιώνιος-Πανθρακικός 1-1, 6η αγωνιστική: Πλατανιάς-Πανθρακικός 1-1, 8η αγωνιστική: Παναθηναϊκός-Πανθρακικός 1-2), αν και το κορυφαίο αήττητο σερί της στη Super League η ομάδας μας το σημείωσε την περίοδο 2012-2013, όταν από την 11η ως και τη 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, σε τέσσερα παιχνίδια μακριά από την Κομοτηνή, αναδείχθηκε ισόπαλη με Skoda Ξάνθη (11η αγωνιστική: 0-0), ΟΦΗ (13η αγωνιστική: 1-1) και Παναθηναϊκό (18η αγωνιστική: 1-1), ενώ επικράτησε στην Κέρκυρα της τοπικής ομάδας με σκορ 0-2, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

# Ο Γιώργος Αθανασιάδης επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια του Πανθρακικού, μετά την 9η αγωνιστική της Super League Ελλάδα 2015-16, καθώς στα παιχνίδια τα οποία μεσολάβησαν τη θέση του είχε πάρει ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, και όποτε χρειάστηκε βοήθησε με τις επεμβάσεις του, ώστε η ομάδα μας να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της για τρίτη φορά φέτος. Μάλιστα και στις προηγούμενες δύο περιπτώσεις, πιο συγκεκριμένα στις αναμετρήσεις με ΑΕΛ Καλλονής (4η αγ.: 0-0) και Skoda Ξάνθη (8η αγ.: 0-0), ο ίδιος είχε υπερασπιστεί τα καρέ του Πανθρακικού.

# Η τελευταία εμφάνιση του Ίγκορ Ντε Σόουζα με τη φανέλα του Πανθρακικού πριν από αυτήν του Σαββάτου ήταν την 1η Νοεμβρίου 2015 στο εκτός έδρας ματς της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα. Το αξιοσημείωτο, μάλιστα, είναι πως τότε ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε αντικατασταθεί στο 60ό λεπτό της αναμέτρησης από τον Ροτζέριο Μάρτινς, τη θέση του οποίου πήρε στον αγώνα με τον Ηρακλή στο 81'.

# Δύο ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού αντίκρισαν κίτρινη κάρτα στο περιθώριο του αγώνα ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Πανθρακικό από το διαιτητή Σταύρο Μάνταλο. Ο λόγος για τον Στέλιο Ηλιάδη (25ο λεπτό) και τον Γιώργο Αθανασιάδη (80ό λεπτό).

# Μετά και το αποτέλεσμα του Σαββάτου η ομάδα μας ανέβηκε στη 15η θέση της κατάταξης της Super League με 8 βαθμούς, εκμεταλλευόμενη την ήττα που υπέστη η ΑΕΛ Καλλονής από τον Ατρόμητο (1-0), με συνέπειτα η ομάδα της Λέσβου να μείνει 16η με 7».