ΠΑΟΚ | Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015 - 11:04

Οι αριθμοί του Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ

Μοιρασμένη η προϊστορία των δύο ομάδων στη Βοιωτία * Τα στατιστικά των μεταξύ τους αναμετρήσεων που ξεχώρισε η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ

Με την αναμέτρηση ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τον ΠΑΟΚ στη Βοιωτία πέφτει τη Δευτέρα (14/12, 19.30) η αυλαία στη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί τρεις φορές με γηπεδούχους τους «πράσινους» με την προϊστορία να είναι απόλυτα μοιρασμένη. Με αφορμή το νέο τους ραντεβού η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ συγκέντρωσε ενδιαφέροντα στατιστικά και στοιχεία από τις μονομαχίες τους και τα παρουσίασε στην επίσημη ιστοσελίδα του «Δικεφάλου του Βορρά».

Αναλυτικά: «Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης της 14ης Αγωνιστικής της Super League κόντρα στον Λεβαδειακό στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την προϊστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων και την παράδοση των αγώνων στην έδρα των Βοιωτών.

#3 φορές έχουν συναντηθεί οι δύο ομάδες Δεκέμβριο με γηπεδούχο τονΛεβαδειακό και τα αποτελέσματα είναι απόλυτα μοιρασμένα. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο πρώτο ραντεβού τους για τον τελευταίο μήνα του χρόνου στις 4/12/1988 με 2-1, στις 10/12/2005 αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, ενώ πέρσι ο Δικέφαλος επικράτησε με 2-1. Η αναμέτρηση αυτή τη σεζόν, όπως και πέρσι ήταν για την προτελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

#5 νίκες σε 14 εκτός έδρας αγώνες με τον Λεβαδειακό έχει ο ΠΑΟΚ και μάλιστα μόνο στη μια από αυτές έχει δεχθεί γκολ. Υπάρχουν δύο νίκες με σκορ 1-0 που είναι η πρώτη που σημείωσε στη Βοιωτία τον Μάρτιο του 1995 και μια τη σεζόν 2012-13. Μεσολάβησαν μια νίκη με 3-0 τη σεζόν 2008-09 και 2-0 το 2009-10. Την περσινή περίοδο ήταν η μοναδική που νίκησε χωρίς να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, αφού ο Κονέ σκόραρε στο 80ο λεπτό και απλά μείωσε σε 2-1 (12′ Τζαβέλλας – 51′ Περέιρα)

#19 ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ έχουν σκοράρει κατά του Λεβαδειακού σε εκτός έδρας αγώνα, με τον Βλάνταν Ίβιτς να είναι αυτός που έχει βρει περισσότερες φορές δίχτυα με τρία γκολ. Ακολουθεί με δύο ο Στέφανος Αθανασιάδης που σημείωσε δύο γκολ στην ήττα του ΠΑΟΚ με 4-3 στις 22 Απριλίου 2012.

#3 ματς από τα 13 των δύο ομάδων έχουν τελειώσει ισόπαλα σε αναμετρήσεις που έχουν σκοράρει και οι δύο αντίπαλοι, ενώ υπάρχουν έξι ήττες του ΠΑΟΚ από τους Πράσινους εκεί. Ο Λεβαδειακός που κατάφερε να επικρατήσει την περσινή περίοδο, πάντως, δεν έχει διαδοχικές νίκες επί του ΠΑΟΚ εκτός από τα πρώτα χρόνια της παρουσίας του στην Α’ Εθνική. Οι δύο συνεχόμενες νίκες του ήταν τη σεζόν 1987-88 (4-2) και 1988-89 (2-1).

#2 μόλις φορές από τις 14 που έχει αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό εκτός έδρας δεν έχει καταφέρει να σκοράρει ο ΠΑΟΚ εκεί. Η πρώτη ήταν τη σεζόν 1993-94 (1-0) και η δεύτερη τη σεζόν 2007-08 (2-0)».