Ομάδες | Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015 - 09:41

Πάτησε τα 1.000 η Ξάνθη

Από τα πόδια του Νιέτο επετεύχθη ένα ιστορικό ρεκόρ για τους ακρίτες

Μπορεί να καθυστέρησε, αλλά το ιστορικό ρεκόρ της Ξάνθης είναι γεγονός.

Οι φίλαθλοι της ομάδας μπορεί να περίμεναν λίγο, καθώς με Λεβαδειακό (1-0) και Πλατανιά (0-2) η Ξάνθη δεν είχε καταφέρει να βρει δίχτυα, όμως ο Νιέτο έβαλε τέλος στην αναμονή τους.

Στον αγώνα με τη Βέροια στα Πηγάδια για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας οι ακρίτες έμειναν στο 1-1, όμως το γκολ που πέτυχαν με τον Ντάνι Νιέτο στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης αποδείχθηκε «χρυσό», καθώς με αυτό κατάφεραν να φτάσουν στα 1.000 τέρματα στην πρώτη κατηγορία.

Το πρώτο γκολ της Ξάνθης στη μεγάλη κατηγορία ήταν πριν από 26 χρόνια, το 1989, όταν είχε γνωρίσει την ήττα με 3-1 από την ΑΕΛ, με τον Γιώργο Μαρινάκη τότε να σκοράρει στο 65ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι στο κλαμπ των 1.000 τερμάτων στην πρώτη κατηγορία βρίσκονται επίσης και οι Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Άρης, Ηρακλής, Πανιώνιος, ΟΦΗ, Απόλλων Σμύρνης και Εθνικός Πειραιά.