16/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015 - 20:45

Έ-Χ-ασαν πέναλτι και πρωτιά τα Τρίκαλα

Κέρδισε τις εντυπώσεις η Λαμία και άξιζε το βαθμό στο 1-1 με τους Θεσσαλούς

Η… κλοπή δεν έγινε, το Χ έμεινε! Σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της φετινής Β’ Εθνικής, Τρίκαλα και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 το βράδυ της Κυριακής (13/12), στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση είχε τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι με πέντε (όλες και όλες) συνολικές τελικές και από τις δύο ομάδες σε ολόκληρο το 90λεπτο!

Έτσι, ο ΑΟΤ απώλεσε τη χρυσή ευκαιρία να βρεθεί μόνος πρώτος στην κορυφή της κατηγορίας και έμεινε δεύτερος με 24 βαθμούς μαζί με την Κέρκυρα, βλέποντας με έναν πόντο περισσότερο τόσο τον Απόλλωνα Σμύρνης όσο και την ΑΕΛ.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου βρέθηκε σε κακή μέρα απέναντι σε μια ψυχωμένη και εξαιρετικά καλοστημένη αμυντικά Λαμία, που κέρδισε τις εντυπώσεις και άξιζε να πάρει κάτι -όπως και έγινε- μέσα στην έδρα των Τρικάλων.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ήταν αυτοί που πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να «κλέψουν» στο τέλος το τρίποντο, που δεν έπρεπε να πάρουν με βάση την εικόνα τους…

Και αυτό γιατί ο ΑΟΤ κέρδισε πέναλτι (ο Κοντέων έσπρωξε τον Στεφάνοβιτς) στο 87’, ο Κουσκουνάς το εκτέλεσε ένα λεπτό αργότερα, αλλά ο Ρίζος απέκρουσε και κράτησε το 1-1!

Τα γκολ και η… τραγωδία

Το 1-1 είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο με τη Λαμία να αιφνιδιάζει τα Τρίκαλα και να ανοίγει το σκορ όταν στο 21’ ο Καραγιάννης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χιώτη.

Τέρμα στο οποίο «απάντησαν» οι γηπεδούχοι στο 42’ με πλασέ του Δουκάκη έπειτα έναν ωραίο και ταχύτατο επιθετικό συνδυασμό…

Βέβαια, μη φανταστείτε ότι είχε και τίποτε άλλο το πρώτο μισό της αναμέτρησης… Ο Γιώργος Βαζάκας είχε εγκλωβίσει τον ΑΟΤ με κάλυψη χώρων στη μεσαία γραμμή και πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και με εξαίρεση το γκολ της ισοφάρισης δεν απειλήθηκαν κατ’ ουσία.

Στο β’ ημίχρονο, πάντως, η αγωνιστική καθίζηση ήταν δραματική. Οι ομάδες επιδόθηκαν σε ένα διαγωνισμό λαθών και το παιχνίδι όπως εξελίχθηκε ήταν κομμένο και ραμμένο τακτικά στα πλάνα της ομάδας της Φθιώτιδας.

Τα Τρίκαλα παρέμειναν μπλοκαρισμένα και το Χ ήρθε ως φυσικό αποτέλεσμα, από τη στιγμή που χάθηκε και το πέναλτι στο φινάλε.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Παναγιωτόπουλου (Αιτωλοακαρνανίας) και των βοηθών του Κολοσιώνη (Αιτωλοακαρνανίας), Καραλή (Ηπείρου), ενώ τέταρτος ήταν Καραλιόλιος (Γρεβενών)

Κίτρινες κάρτες: 43’ Δουκάκης, 45’ Λαμπάκης - 44’ Σιλιγαρδάκης, 47’ Τόσκας, 60’ Μουμίν, 87’ Ενγκουέμ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Χιώτης, Λαμπάκης (90’ Κωνσταντινίδης), Παπαργυρίου, Ζώνας, Παπαπαναγιώτου, Μουμίν, Ριζογιάννης, Δουκάκης (90’ Νιάρος), Γκμπαλέ (74’ Μακρίδης), Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς.

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Βαζάκας): Ρίζος, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Κοντέων, Τόσκας (71’ Ενγκουέμ), Σιλιγαρδάκης, Καραγιάννης, Καραλής (61’ λ.τρ. Νατσιόπουλος), Τζόκιτς (90’ Τσόπελας), Πίντο.