19/05/2024
Αγγλία | Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015 - 19:23

«Λύτρωση» στις καθυστερήσεις για Σίτι

Επικράτησε με 2-1 της Σουόνσι χάρη στο γκολ του Τουρέ στο 92' και ανέβηκε στην κορυφή * Νίκη και για την Κρίσταλ Πάλας

Τα… χρειάστηκε, αλλά τελικά τα κατάφερε η Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «πολίτες» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη Σουόνσι εντός έδρας το Σάββατο (12/12), αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1 στις καθυστερήσεις.

Τα πράγματα είχαν ξεκινήσει καλά για τους γηπεδούχους, που στο 26ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Μπονί, που… πλήγωσε την πρώην ομάδα του.

Παρ’ όλα αυτά, το γκολ του Γκομίς στο 90ό λεπτό έδειξε να δίνει το βαθμό στους «κύκνους», πριν ο Τουρέ… λυτρώσει την ομάδα του Πελεγκρίνι με το γκολ του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κλισί, Τουρέ, Φερναντίνιο, Νάβας, Σίλβα (68' Nτε Μπρούιν), Στέρλινγκ (46' Ντελφ), Μπονί (84' Ιεανάτσο).

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Ράνχελ, Φερνάντεθ, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Μπράιτον (75' Μοντέρο), Κορκ, Κι, Σίγκουρντσον, Ρούτλετζ (76' Μπάροου), Αγιού (83' Γκομίς).

Από τα άλλα ματς ξεχωρίζει η νίκη της Κρίσταλ Πάλας με 1-0 επί της Σαουθάμπτον, που της επέτρεψε -με ματς παραπάνω- να πιάσει την Τότεναμ στην 5η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής: