18/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015 - 17:26

Ανατροπή στην επανάληψη και τρίποντο για τον Εργοτέλη

Οι Ηρακλειώτες κέρδισαν με 3-1 την Παναχαϊκή στο Παγκρήτιο

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε ο Εργοτέλης στο σαββατιάτικο (12/12) ματς της 12ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής, επικρατώντας με 3-1 της Παναχαϊκής στο Παγκρήτιο.

Οι Ηρακλειώτες, λοιπόν, έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε αγώνων χωρίς νίκη και με 14 βαθμούς μοιράζονται πλέον τη 12η θέση με τον Πανσερραϊκό, ενώ οι «κοκκινόμαυροι» με 15 είναι ένα σκαλί πιο πάνω στη βαθμολογία.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή με το άστοχο σουτ του Ίνιατς στο 6' μέσα από την περιοχή, ενώ και η εκτέλεση φάουλ του Κούτρη στο 18' πέρασε άουτ.

Από την πλευρά τους, οι Αχαιοί, που κατέβηκαν στην αναμέτρηση με πολλές ελλείψεις και με μόλις 15 παίκτες στην αποστολή, αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί στο 25', καθώς ο Κάργας με κεφαλιά μέσα από την περιοχή αξιοποίησε το φάουλ που εκτέλεσε ο Σιατραβάνης και άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Σταύρου Λαμπράκη προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως στο 32' η μπάλα μετά την κεφαλιά του Ίνιατς εντός περιοχής σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τζίλας βρήκε δίχτυα για την Παναχαϊκή, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0, όμως στην επανάληψη ο Εργοτέλης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγώνα.

Αρχικά, ο Μάνος στο 47' ισοφάρισε εκμεταλλευόμενος ασταθή επέμβαση του Στρέζου σε σουτ του Παμλίδη και με νέο σουτ χρίστηκε σκόρερ, ενώ στο 57' ο Ασίγκμπα τράβηξε τον Κούτρη μέσα στην περιοχή, το πέναλτι δόθηκε, όμως ο Στρέζος ένα λεπτό αργότερα απέκρουσε την εκτέλεση του Αυγενικού.

Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και στο 61' ο Γρομητσάρης με κεφαλιά έγραψε το 2-1, ενώ το τρίποντο της κρητικής ομάδας εδραίωσε στο 85' ο Ρέντζας με σουτ εντός περιοχής, ολοκληρώνοντας ιδανικά αντεπίθεση του Εργοτέλη.

Τέλος, θα πρέπει να σημειωθεί ότι η Παναχαϊκή τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κάργα στο 89' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαραβίνος του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Φωτόπουλο του Συνδέσμου Αθηνών και την Κομισοπούλου του Συνδέσμου Χανίων.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Αθανασίου, Ρέντζας, Άλα, Γιαλούσης (58' Γρομητσάρης), Κούτρης, Αυγενικού, Μπουρσέλης, Καλέ, Μάνος, Φουκαράκης (46' Παμλίδης), Ίνιατς (46' Ντος Σάντος).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ασίγκμπα, Κάργας, Χούσα, Μουκίδης, Τρίγκας, Μητρόπουλος (46' Ρουμπάτος, 56' Λαμπρόπουλος), Σαμπατάκος, Χαρτσιάς (51' Kαρβουνιάρης), Σιατραβάνης, Τζίλας.