18/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015 - 17:07

«Χορταστική» ισοπαλία με fair play στη Ζάκυνθο

Η ομάδα του νησιού του Ιονίου και τα Χανιά αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3, με τους Κρητικούς να κάνουν το 2-2 υπό διαμαρτυρίες και στη συνέχεια να… αφήνουν τους γηπεδούχους να σκοράρουν

Ένα πολύ όμορφο ματς από κάθε άποψη έγινε το Σάββατο (12/12) στη Ζάκυνθο.

Η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τα Χανιά, σε ένα ματς που είχε -προφανώς- πολλά γκολ αλλά και την αποθέωση του fair play!

Συγκεκριμένα, ενώ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, η ομάδα του Τζιανλούκα Κολονέλο, στην επιστροφή του Ιταλού στον πάγκο, κατάφερε μέσα σε τέσσερα λεπτά να κάνει την ανατροπή.

Παρ’ όλα αυτά, το γκολ του Τσούτση έφερε το ματς στα ίσα υπό έντονες διαμαρτυρίες, καθώς δεν τηρήθηκε το fair play, με αποτέλεσμα να υπάρξει σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες, ενώ οι φίλαθλοι βρέθηκαν μέχρι τα κάγκελα διαμαρτυρόμενοι και το ματς διεκόπη για λίγο.

Όταν, όμως, ξεκίνησε ξανά, οι αντίπαλοι αμυντικοί… άφησαν τον Ζαϊρί να σκοράρει και να κάνει το 3-2! Τελικά, οι Χανιώτες κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο γκολ του Δεινόπαπα στο 83’.

Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν αναγνωριστικά, με τα Χανιά να έχουν τη σχετική πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς, όμως, κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία στο πρώτο 25λεπτο.

Το κοινό… ξύπνησε στο 26', όταν ο Μπριλάκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας και έπιασε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ ανοίγοντας το σκορ. Έπειτα από την αρχική «παγωμάρα», όμως, η Ζάκυνθος βρήκε τα πατήματά της και μέσα σε τέσσερα λεπτά έκανε την ανατροπή.

Αρχικά στο 34’, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ναζίμ έκανε με κοντινό σουτ το 1-1, ενώ στο 38’ ο Γραικός έβγαλε τη σέντρα, ο Καρδάρης γύρισε ωραία την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Ζαϊρί έκανε την προσποίηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με αργό ρυθμό, αλλά στο 57’ ήρθε η μία φάση που «σημάδεψε» το ματς, όταν ο Τσούτσης σκόραρε, με τα Χανιά να μην τηρούν το fair play. Το ματς διεκόπη για λίγο, με παίκτες και φιλάθλους να διαμαρτύρονται, αλλά μόλις ξεκίνησε ξανά, οι φιλοξενούμενοι άφησαν τον Ζαϊρί να φτάσει απέναντι στον Μπλάζιτς και να σκοράρει για το 3-2!

Η Ζάκυνθος είχε στο 64’ και δοκάρι, με τον Αποστόλου να βλέπει την κεφαλιά του να καταλήγει στο οριζόντιο. Στη συνέχεια τα Χανιά είχαν την πρωτοβουλία, με τη Ζάκυνθο να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως στις αντεπιθέσεις και στο 83’ η επιμονή των Κρητικών δικαιώθηκε, με τον Δεινόπαπα να διαμορφώνει το τελικό 3-3.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Πουλήμας (Κέρκυρας), με βοηθούς τους Θεοχάρη-Δημήτρη Σκορδίλη (Κέρκυρας) και Θεμιστοκλή Σπανό (Αχαΐας), ενώ 4ος ήταν ο Νικόλαος Μακρυπόδης (Αχαΐας).

Κίτρινες: 19’ Ρίκκα, 49’ Διαμαντόπουλος, 65’ Γκέσιος, 86’ Μπλάζιτς.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Τζιανλούκα Κολονέλο): Παπαδόπουλος, Γραικός, Κουρέλλας, Καμπούρης, Αποστόλου, Νίκιτς, Ναζίμ, Μεντούρ, Ζαϊρί, Κάρδαρης (60' Ορφανίδης), Κρολ (80' Καραμαλίκης).

ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Λυρώνης): Μπλάζιτς, Χατζηλιάδης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Διαμαντόπουλος, Ρίκκα (72' Μιχ. Νύκταρης), Σάντερσον (40' Τσούτσης), Ούγκο Μασάδο (90’ Κατρανίτσας), Δεινόπαπας, Τσαϊνέ, Γκέσιος.