30/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015 - 19:09

Τριπλό «χτύπημα» η ΑΕΚ (video)

Η Ένωση ήταν αποτελεσματική απέναντι στη μαχητική Καλλονή και πήρε τη νίκη με 3-0 στο ΟΑΚΑ * Δύο γκολ ο Αραβίδης, επέστρεψε στο σκοράρισμα ο Τζιμπούρ

Αυτή η ΑΕΚ αρέσει… Η Ένωση πανηγύρισε την Κυριακή (6/12) την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 της Καλλονής στο ΟΑΚΑ και παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο, ικανοποιώντας σίγουρα τον Γκουστάβο Πογιέτ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις… ορέξεις τους, καθώς, με τον Τζιμπούρ να επιστρέφει στο σκοράρισμα και τον Αραβίδη να τον «συμπληρώνει», προηγήθηκαν με 2-0 πριν από τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.

Η Καλλονή, παρ’ όλα αυτά, ήταν ιδιαίτερα μαχητική και δεν παράτησε λεπτό το ματς και μάλλον θα μπορούσε δικαιολογημένα να νιώθει αδικημένη που έφυγε χωρίς βαθμό, έχοντας δημιουργήσει ευκαιρίες και έχοντας την κατοχή σε σημαντικό διάστημα του αγώνα.

Κι όμως, δεν πανηγύρισε ούτε το γκολ της τιμής, με τον Αραβίδη να σκοράρει και δεύτερη φορά για το τελικό 3-0, «βυθίζοντας» κι άλλο την ομάδα της Μυτιλήνης.

Έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της…

Η ΑΕΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Τζιμπούρ άνοιξε το σκορ, επιστρέφοντας στο σκοράρισμα, έπειτα από ωραία ενέργεια του Γιόχανσον. Παρά το αρχικό… σοκ, η Καλλονή βρήκε γρήγορα τα πατήματά της και προσπάθησε να αντιδράσει.

Οι παίκτες του Θεοδωρίδη κέρδιζαν συνεχώς μέτρα και πλησίαζαν στην περιοχή του Μπαρόχα, χωρίς, όμως, τη μεγάλη ευκαιρία, με εξαίρεση ένα σουτ του Σάμπα που ανάγκασε τον γκολκίπερ της Ένωσης να επέμβει.

Κι όμως, πάνω που οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, η ΑΕΚ βρήκε ξανά κενό στην αριστερή πλευρά όπως επετίθετο και με δημιουργό αυτή τη φορά τον εξαιρετικό στο ματς Ντίντακ και εκτελεστή τον Αραβίδη διπλασίασε τα τέρματά της. Η Καλλονή συνέχισε να κυνηγά το γκολ, κυρίως, όμως, με μακρινά σουτ που δεν είχαν την τύχη που θα ήθελε. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Λέσβου είχε στο φινάλε περισσότερες τελικές -6(3) έναντι 3(3)-, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0 στην πλάτη της…

Το πάλεψε η Καλλονή, το (ξανά)βαλε η ΑΕΚ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην επανάληψη αποφασισμένοι να κυνηγήσουν το ματς. Πέρα από τη φάση του 50’ στην οποία ο Τζιμπούρ διαμαρτύρεται δίκαια για πέναλτι σε μαρκάρισμά του από τον Τσαμπούρη, η ΑΕΚ περισσότερο αμυνόταν, βλέποντας την Καλλονή να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Και εκεί που οι παίκτες του Θεοδωρίδη είχαν συνεχόμενες καλές στιγμές, με τον Ντίντακ να διώχνει και πάνω στη γραμμή το σουτ του Κεϊτά, ήρθε το τρίτο γκολ για την ΑΕΚ, με σκόρερ πάλι τον Αραβίδη.

Ο Γκάλο δεν επέτρεψε στη συνέχεια στον Καλτσά να μειώσει, με το ματς, όμως, να έχει ουσιαστικά τελειώσει, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενουμένων μέχρι το τελευταίο λεπτό…

Διαιτητής ήταν ο Θανάσης Τζήλος (Λάρισας), με βοηθούς τους Δημήτρη Γκάγκα (Λάρισας) και Αντώνη Δίπλαρη (Καρδίτσας), ενώ 4ος ήταν ο Σπύρος Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινη: 38’ Γιόχανσον.

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Άρθο, Γιόχανσον (89’ Κορδέρο), Μπουονανότε, Σιμόες, Πλατέλλας (63’ Βάργκας), Αραβίδης, Τζιμπούρ (76’ Μάνταλος).

ΚΑΛΛΟΝΗ (Θαλής Θεοδωρίδης): Χογκ, Τσαμπούρης, Γιορέντε (84’ Ευαγγελιδάκης), Βαλιός, Αντέτζο (65’ λ.τρ. Ούκα), Κεϊτά, Καλτσάς, Χιντασέλι (65’ Ξύδας), Γεωργίου, Σάμπα, Μανούσος.