19/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015 - 17:37

Πρώτο φετινό διπλό για τον Ολυμπιακό Βόλου

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 1-0 τον Κισσαμικό στο Ρέθυμνο

Σεφτέ στις φετινές νίκες μακριά από την έδρα του έκανε την Κυριακή (6/12) ο Ολυμπιακός Βόλου, επικρατώντας με 1-0 του Κισσαμικού στο ΔΑΚ Γάλλου για την 11η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Oι «ερυθρόλευκοι», λοιπόν, έφτασαν τους 17 βαθμούς και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση, ενώ η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου έμεινε στους 14 και μοιράζεται την ένατη θέση με τα Χανιά και την Καλλιθέα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Γουόρντεν στο 13' πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα με κεφαλιά και ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λεόν.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δοκίμασαν τα αντανακλαστικά του Στρατηλάτη στο 31' και στο 35', με τον γκολκίπερ των Βολιωτών να εξουδετερώνει το σουτ του Μάνιας και την κεφαλιά του Βαττή.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου πλησίασε στο 0-2, με τον Αγριμάκη στο 50' να σταματά την προσπάθεια του Ζέρη, ενώ στο 52ο λεπτό ο Γουόρντεν σημάδεψε το δοκάρι με σουτ και δεν μπόρεσε να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 75' ο Τσικουδάκης βρήκε δίχτυα για τους Κρητικούς, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε, ενώ στο 78' και πάλι ο Γουόρντεν ήταν απειλητικός, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του ματς ανήκε και πάλι στους φιλοξενούμενους, με τον πεσμένο στο έδαφος Ντεπέτρις να σουτάρει στο 83' και την μπάλα να περνά λίγο άουτ, με τον Ολυμπιακό Βόλου, εντέλει, να φεύγει νικητής από το Ρέθυμνο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κοσικίδης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Κουτσογιάννο του Συνδέσμου Αθηνών και τον Γαρεφαλάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Αγριμάκης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σακελλαρίου (55' Τσοντάκης), Σμίλτος, Μάνιας, Λώττας (84' Eυθυμιάδης), Τσικουδάκης (88' Τσουκάνης), Βαττής, Μάντζης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Στρατηλάτης, Ζέρης, Ντάσιος, Αρβανίτης, Μπουτζίκος, Νάστος, Φερνάντεζ (68' Τσιάρας), Γκουγκούδης, Λεόν (87' Kυζιρίδης), Ντεπέτρις, Γουόρντεν.