Μπάσκετ | Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015 - 20:19

Επέστρεψε στις νίκες το Ρέθυμνο

Οι Κρητικοί επικράτησαν με 84-74 της Καβάλας, παρά τους 27 πόντους του Ταπούτου

Το δρόμο για το ροζ φύλλο αγώνα βρήκε ξανά το Σάββατο (5/12) το Ρέθυμνο.

Με κορυφαίο τον Στόουν που πέτυχε 23 πόντους, οι Κρητικοί επικράτησαν με 84-74 της Καβάλας εντός έδρας, η οποία είχε έναν εξαιρετικό Ταπούτο, που πέτυχε 27 πόντους, αλλά αυτοί δεν στάθηκαν αρκετοί.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-12, αλλά το τέλος του να τις βρίσκει ισόπαλες 28-28. Η Καβάλα ξεκίνησε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 28-33, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 11-0, με το ημίχρονο να τους βρίσκει τελικά στο 52-43.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν, αλλά τον Στόουν να κάνει τη διαφορά για το Ρέθυμνο, που κρατούσε το προβάδισμα και ήταν στο 66-52 στο μισάωρο. Οι Κρητικοί είχαν τον έλεγχο και στο τελευταίο μέρος, η Καβάλα μείωσε στους 7 (76-69), αλλά το έμμεσο τρίποντο του Στόουν έδωσε… αέρα στους γηπεδούχους, που έφτασαν στη νίκη με 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 52-43, 66-52, 84-74

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 5 (1), Ρέλφορντ 2, Σάφτενααρ 15 (1), Χάροου 16 (1), Στόουν 23 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Σχίζας 4, Γιαννόπουλος 10 (2), Τσακαλέρης, Κάρτερ 7, Ματαλών.

ΚΑΒΑΛΑ (Στιβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 18 (2), Κεμπ 5, Βαν Ντερ Μαρς 4, Κοστόβ 12 (1), Ρόμπινσον 5 (1), Ταπούτος 27 (3), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Λίβας, Τζόουνς 3.