05/05/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015 - 19:52

Τρίτη σερί νίκη για Άρη

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 81-68 της Κηφισιάς στη Θεσσαλονίκη, με τον Ουάιτ να πετυχαίνει 16 πόντους μόνο στο δεύτερο ημίχρονο

Έχει πάρει… φόρα ο Άρης! Μετά την επικράτηση επί της ΑΕΚ αλλά και αυτή επί της Ούνικς Καζάν, οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν την τρίτη σερί νίκη τους, αυτή τη φορά με 81-68 επί της Κηφισιάς εντός έδρας το Σάββατο (5/12).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Οκάρο Ουάιτ, ο οποίος είχε 19 πόντους, τους 16 από τους οποίους μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Η Κηφισιά κατάφερε να κρατήσει τα ηνία στα πρώτα λεπτά και να προηγηθεί με 8-9, αλλά ο Άρης κατάφερε να βρει λύσεις και να βρεθεί μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-15. Με όπλο της την άμυνα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έλεγξε το ρυθμό, με τον ΜακΝιλ να είναι αποτελεσματικός και να συνεισφέρει τα μέγιστα στο 42-33 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 4 τη διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά οι Ουάιτ και Κοέν έτρεξαν ένα σερί 11-2, το οποίο… εξουδετέρωσε σε μεγάλο βαθμό ο Στίγκερς με τα τρίποντά του για το 61-57 του μισάωρου. Μέχρι το 33’ το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά εκεί η άμυνα των γηπεδούχων λειτούργησε ξανά υποδειγματικά, με τη διαφορά να αυξάνεται και το τελικό 81-68 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-33, 61-57, 81-68

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 8 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 19 (2/4β., 4/5δίπ., 3/4τρ., 6ριμπ.), Ουότερς 6, Ζάρας, Χάγκινς 14 (2/4β., 6/10δίπ., 8ριμπ.), Κοέν 11 (4/4δίπ., 1/2τρ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16 (5/5β., 4/8δίπ., 1/3τρ., 3ασ.).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιώργος Λημνιάτης): Λόουερι 15 (7/8β., 1/5δίπ., 2/5τρ.), Στίγκερς Ν. 5 (1), Γκίκας 8 (2), Πόποβιτς 2, Κασελάκης 13 (2/2β., 4/5δίπ., 1/5τρ., 8ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς Τζ. 5 (1), Χογκ 3, Σμιθ 7, Σταμάτης, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 8.