06/05/2024
Ισπανία | Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015 - 19:09

«Καθάρισε» η… μαγική τριάδα της Ρεάλ

Δύο γκολ ο Μπενζεμά και από ένα οι Κριστιάνο Ρονάλντο και Μπέιλ στο 4-1 επί της Χετάφε

Το… κάζο του Κυπέλλου Ισπανίας, από όπου έχει -εν αναμονή της ένστασης- αποκλειστεί λόγω αντικανονικής χρήσης παίκτη, άφησε πίσω της στο πρωτάθλημα η Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «μερένχες» χρειάστηκαν λιγότερα από 40 λεπτά για να «καθαρίσουν» τη νίκη κόντρα στη Χετάφε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» το Σάββατο (5/12), παίρνοντας το τρίποντο με το επιβλητικό 4-1.

Μέσα σε αποδοκιμασίες που μετριάστηκαν μετά τα γκολ, ο Μπενζεμά έβαλε γερά θεμέλια για τη νίκη, πετυχαίνοντας νωρίς νωρίς δύο γκολ, στο 4ο και το 16ο λεπτό.

Ο Μπέιλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 35’, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να κάνει το 4-0 τρία λεπτά αργότερα.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Αλέξις στο 70’.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κέιλορ Νάβας, Λούκας Βάσκεζ, Πέπε (87’ Αρμπελόα), Νάτσο, Ντανίλο, Μόντριτς (62' Κόβασιτς), Κρόος, Χάμες Ροντρίγκεζ, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (78' Χεσέ Ροντρίγκεζ).

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Νταμιάν Σουάρες, Χουάν Κάλα, Αλέξις, Ρομπέρτο Λάγο, Βαμπέρτο (62' Πέδρο Λεόν), Λασέν, Βίκτορ Ροντρίγκεθ (80' Μένσα), Πάμπλο Σαράμπια, Λαφίτα, Άλβαρο Βάσκεθ (46' Στέφαν Σέποβιτς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο (5/12)

Ρεάλ - Χετάφε 4-1 (4', 16' Μπενζεμά, 35' Μπέιλ, 38' Κριστιάνο Ρονάλντο - 70' Αλέξις)

Γρανάδα - Ατλέτικο (19:15)

Βαλένθια - Μπαρτσελόνα (21:30)

Ντεπορτίβο - Σεβίλλη (23:00)

Μπέτις - Θέλτα (23:05)