03/05/2024
Αγγλία | Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015 - 17:05

«Χαστούκι» στη Σίτι

Οι «πολίτες» ηττήθηκαν με 2-0 από τη Στόουκ εκτός έδρας και κινδυνεύουν να πέσουν από την κορυφή * «Όργια» από Αρναούτοβιτς

Δούλεψε για τη… Λέστερ η Στόουκ, που το Σάββατο (5/12) επικράτησε με 2-0 της πρωτοπόρου Μάντσεστερ Σίτι εντός έδρας, με τους φιλοξενούμενους να κινδυνεύουν πλέον να πέσουν από την πρώτη θέση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Σακίρι και Αρναούτοβιτς, με τον πρώτο να δημιουργεί και τα δύο γκολ που πέτυχε ο δεύτερος στο 7ο και το 15ο λεπτό.

Μάλιστα, ο Αρναούτοβιτς θα μπορούσε να έχει ολοκληρώσει το χατ τρικ του, αλλά το σουτ του λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σταμάτησε στο δοκάρι.

Τα πράγματα πήγαν τελείως… στραβά για τη Σίτι, που δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις, έχοντας μόνο μία μεγάλη ευκαιρία με τον Κολάροφ στο 41’, ενώ αναγκάστηκε να παίξει στα τελευταία 16 λεπτά με δέκα παίκτες, λόγω προβλήματος τραυματισμού του Φερνάντο.

ΣΤΟΟΥΚ ΣΙΤΙ: Μπάτλαντ, Γκλεν Τζόνσον, Σόκρος, Βόλσχαϊντ, Πίτερς, Κάμερον, Γουίλαν, Αφελάι (85' Γουόλτερς), Σακίρι (77' Φαν Χίνκελ), Αρναούτοβιτς, Μπόγιαν (72' Χοσέλου).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Ντεμικέλις, Οταμέντι, Κολάροφ, Φερνάντο, Φερναντίνιο (56' Ντελφ), Νταβίντ Σίλβα (62' Χεσούς Νάβας), Ντε Μπρούιν, Στέρλινγκ, Μπονί (57' Ιχεανάτσο).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής: