04/05/2024
Γερμανία | Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015 - 00:59

Στην 4η θέση η Σάλκε (video)

Οι «βασιλικοί μπλε» επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας με 3-1 του Ανόβερου εντός έδρας

Τους τρεις βαθμούς της νίκης έπειτα από καιρό είδε η Σάλκε. Οι «βασιλικοί μπλε» επικράτησαν την Παρασκευή (4/12) με 3-1 του Ανόβερου εντός έδρας και ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή, αλλά να μην καταφέρνουν να σκοράρουν.

Τελικά, βρήκαν το… δρόμο τους στο 51ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάις, ενώ στο 73’ ο Χούντελαρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Σεντ-Μάξιμιν έδωσε… ελπίδα στο Ανόβερο με το γκολ του στο 83’, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ντι Σάντο του… έκοψε τη φόρα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ρίτερ, Χέβεντες, Μάτιπ, Αόγκο, Γκάις, Γκορέτσκα, Σανέ, Μαξ Μέιερ (78' Χόιμπιεργκ), Χούντελαρ (77' Ντι Σάντο), Τσούπο-Μότινγκ.

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσίλερ, Σουλτς, Μαρσέλο, Αλμπορνός, Σοργκ, Σανέ, Σμίντεμπαχ (62' Σεντ Μάξιμιν), Αντρέασεν (77' Πριμπ), Γκιουλσελάμ, Καραμάν, Σόμπιεχ (17' Μπένσχοπ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (4/12)

Σάλκε - Ανόβερο 3-1 (51’ πέν. Γκάις, 73’ Χούντελαρ, 84’ Ντι Σάντο – 83’ Σεντ-Μάξιμιν)