19/05/2024
Άλλα αθλήματα | Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2015 - 11:28

Συνεχίζει να «σπάει» τα ρεκόρ ο Βαζαίος

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στα 200 μ. μικτής και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 25άρας πισίνας

Τον εαυτό του προσπαθεί να ξεπεράσει ο Ανδρέας Βαζαίος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας, που διεξάγεται στην πόλη Νετάνια του Ισραήλ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που τερμάτισε στην 7η θέση στον τελικό των 100 μ. πεταλούδας, σημειώνοντας μάλιστα και τρία πανελλήνια ρεκόρ σε αυτό το αγώνισμα στην ίδια διοργάνωση, πέτυχε και τέταρτο.

Ο 21χρονος κολυμβητής έκανε 1:54.82 στην 5η προκριματική σειρά των 200 μ. μικτής και «έσπασε» το ρεκόρ του Ρωμανού Αλυφαντή, που είχε 1:55.26 από τις 14 Νοεμβρίου 2009.

Έτσι, τερμάτισε τρίτος πίσω από τον Γερμανό Χάινζ, που έκανε 1:53.64, και τον Ούγγρο Τσεχ, που είχε 1:54.37, και πέρασε στον τελικό με την τέταρτη καλύτερη επίδοση, αφού ο Πορτογάλος Καρβάλιο έκανε 1:54.72.

Ο τελικός του αγωνίσματος είναι προγραμματισμένος για τις 18.05 της Παρασκευής (4/12).