03/05/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2015 - 00:50

Σφαιρόπουλος: «Αλλάξαμε το μομέντουμ»

Στην απόδοση που είχε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του στάθηκε ο τεχνικός του Ολυμπιακού

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ολυμπιακός, ο οποίος το βράδυ της Πέμπτης (3/12) έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο με 73-63 στο ΣΕΦ.

Για περισσότερο από ένα ημίχρονο τα πράγματα μόνο εύκολα δεν ήταν για τους Πειραιώτες, αλλά στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό, όπως υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Αναλυτικά: «Είναι άλλη μία σημαντική νίκη απέναντι σε μία ομάδα που έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαμε όπως θέλαμε και υστερούσαμε σε μαχητικότητα, ενέργεια και συγκέντρωση. Έτσι, δεν ήμασταν καλοί ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά. Αφήσαμε την Αρμάνι να κάνει το παιχνίδι της. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε το μομέντουμ, γίναμε πιο πιεστικοί και τους υποχρεώσαμε σε λάθη και βεβιασμένα σουτ.

Βρήκαμε ρυθμό στην επίθεση, σκοράραμε 47 πόντους και το παιχνίδι πήγε όπως το θέλαμε. Κρατάμε τη νίκη, το καλό μας διάστημα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Σίγουρα έχουμε ως αρνητικό σημείο αναφοράς το πρώτο ημίχρονο. Είχαμε την ατυχία με τον Λοτζέσκι, ενώ κρατήσαμε και τον Τσαϊρέλη εκτός αγώνα λόγω του προβλήματος στον καρπό. Κλείνοντας, θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που βοήθησε την ομάδα στα σημεία που δεν ήταν καλή. Τον θέλουμε κοντά μας σε όλα τα παιχνίδια και σε Ελλάδα και σε Ευρώπη».

Για την πολύ καλή εμφάνιση των Χάκετ και Στρόμπερι, επισήμανε: «Εγώ το ήξερα αυτό. Ρωτήστε αυτούς που έλεγαν άλλα. Ξέρω την αξία των παικτών μου, καθώς και το τί μπορούν να μας δώσουν. Και οι δύο ήταν πολύ θετικοί και μπορώ να βάλω και τον Μιλουτίνοφ σε αυτούς. Το πιο σημαντικό όμως είναι πως η ομάδα αφομοιώνει τη φιλοσοφία, παίζει όπως θέλουμε και σιγά σιγά θα αποκτά μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση».