29/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 06:12

«Έλαμψε» όταν χρειάστηκε και πέρασε ο Αστέρας

Οι Αρκάδες επικράτησαν με 3-1 στην έδρα του Κισσαμικού και εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε την Τετάρτη (2/12) ο Αστέρας Τρίπολης.

Οι Αρκάδες δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να κάμψουν την αντίσταση του Κισσαμικού στην Κρήτη και επικρατώντας με 3-1 διπλασίασαν τις νίκες τους στον 8ο όμιλο και πέρασαν ήδη.

Ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα κατά το μεγαλύτερο διάστημα και αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός, παίρνοντας αυτό που ήθελε.

Στον αντίποδα ο Κισσαμικός πάλεψε, αλλά… υπέκυψε απέναντι σε έναν πιο έμπειρο αντίπαλο, μένοντας στον ένα βαθμό στον όμιλο με μία αγωνιστική να απομένει.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Βεργέτη είχε την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, κυρίως με τους Γιάννου και Γκοϊάν, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα.

Αντίθετα, στην επανάληψη ήταν περισσότερο αποφασιστικός και αυτό αποτυπώθηκε και στο χορτάρι. Ο Κιτοκό πήρε το… άγχος με ένα πολύ όμορφο δυνατό αριστερό σουτ από τα τριάντα μέτρα στο 56’, που «κρέμασε» τον Διγκόζη, με τον Μούκαμ να τον μιμείται στο 62’ με ωραία ενέργεια, αφήνοντας πίσω του και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλασάροντας σε άδεια εστία για το 2-0.

Παρά τα δύο γκολ σε μικρό διάστημα, ο Κισσαμικός δεν τα παράτησε. Οι Κρητικοί κατάφεραν να μειώσουν με πολύ όμορφη κεφαλιά-ψαράκι του Μάντζη στο 75ο λεπτό, ενώ ο Θεοδωρόπουλος χρειάστηκε να πραγματοποιήσει σωτήρια επέμβαση σε δυνατό σουτ του Τσικουδάκη τέσσερα λεπτά αργότερα.

Το όποιο άγχος από τους Αρκάδες αφαίρεσε ο Φούντας με το γκολ του στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), με βοηθούς τους Δημήτρη Πρέντζα (Δυτικής Αττικής) και Μιχάλη Δημόπουλο (Δυτικής Αττικής), ενώ 4η ήταν η Θάλεια Μήτση (Πειραιά).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Γιαγκιόζης, Κομπογεννητάκης (81’ Τσοντάκης), Βουρβαχάκης, Παντελάκης, Σουμπασάκης, Τσιμόντζι, Σμίλτος (74’ Μάνιας), Τσικουδάκης, Βλάχος (72’ Μάντζης), Τσουκάνης, Ευθυμιάδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Κιτοκό, Ζησόπουλος, Γκόιαν, Γιαννούλης, Δημούτσος (66’ Τορμένα), Ντούντου, Χαμντανί (54’ Φούντας), Μούκαμ, Γιάννου (86’ Παπαδόπουλος), Τσοκάνης.