08/05/2024
Αγγλία | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 06:50

«Εξάσφαιρη» στα ημιτελικά η Λίβερπουλ

Οι «κόκκινοι»… σκόρπισαν με 6-1 τη Σαουθάμπτον για το Λιγκ Καπ

Μπορεί να βρέθηκε να χάνει με γκολ του Μανέ μόλις στο 1ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Σαουθάμπτον την Τετάρτη (2/12) και με το επιβλητικό 6-1 εκτός έδρας πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Ο Στάριτζ έφερε το ματς στα ίσα στο 25’ και τέσσερα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του και αυτά της ομάδας του.

Τη νίκη-πρόκριση «σφράγισε» ο Οριτζί, που πέτυχε χατ τρικ (45’, 68’, 86’), ενώ είχε… παρεμβληθεί και ένα γκολ του Ίμπε στο 73ο λεπτό.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Στεκέλενμπουργκ, Σοάρες (63’ Γουαρντ-Πράους), Κόκερ, Φαν Ντάικ, Μπερτράντ, Κλέισι (63’ Λονγκ), Γουανιάμα, Τάντιτς, Μανέ, Ντέιβις (77’ Ρομέου), Πελέ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μπογκντάν, Ράνταλ, Σκρτελ, Λόβρεν, μορένο (77’ Σμιθ), Καν, Λούκας, Λαλάνα, Άλεν (74’ Χέντερσον), Στάριτζ (59’ Ίμπε), Οριτζί.

Tα αποτελέσματα και οι σκόρερ της φάσης των «8» (με έντονο μαύρο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν):

Τρίτη (1/12)

Μίντλεσμπρο - Έβερτον 0-2 (20' Ντεουλοφέου, 28' Λουκάκου)

Στόουκ - Σέφιλντ Γουένσντεϊ 2-0 (29' Αφελάι, 75' Μπάρντσλεϊ)

Μάντσεστερ Σίτι - Χαλ 4-1 (11' Μπόνι 80' Ιχεανάτσο, 82', 87' Ντε Μπράινε, 90'+2 Ρόμπερτσον)

Τετάρτη (2/12)

Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 1-6 (1’ Μανέ - 25’, 29’ Στάριτζ, 45’, 68’, 86’ Οριτζί, 73’ Ίμπε)