02/05/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 - 06:28

Νίκη… ελπίδας για ΠΑΟΚ

Με καλάθι του Χάτσερ στο τέλος της παράτασης, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε με 75-73 την Μπεσίκτας στην Τουρκία και παρέμεινε «ζωντανός» στο κυνήγι της πρόκρισης

Κι όμως είναι ακόμα εδώ! Ο ΠΑΟΚ είχε βρεθεί στο χείλος του γκρεμού, αλλά με τη νίκη του με 75-73 επί της Μπεσίκτας στην παράταση στην Τουρκία την Τετάρτη (2/12) διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χάτσερ, που σημείωσε 32 πόντους και πέτυχε και το καλάθι που έκρινε το ματς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, αλλά η ελληνική ομάδα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με πρωτοστάτη τον Σχορτσανίτη (9-12)λ Παρ’ όλα αυτά, ένα επιμέρους σερί 6-0 επέτρεψε στην Μπεσίκτας να πάρει ξανά τα ηνία και να φτάσει στο 17-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά μεγάλωνε στη συνέχεια, φτάνοντας στο 34-20 στο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να «ξυπνάει» στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέλος του να μειώνει σε 45-41. Το ματς είχε γίνει ντέρμπι κι έτσι συνέχισε μέχρι το φινάλε, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια αποτυχημένη προσπάθεια για τρίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με το 62-62 να τις οδηγεί στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο παρέμεναν κοντά καθόλη τη διάρκεια, πριν οι Τούρκοι κάνουν το λάθος με μπρος-πίσω στο φινάλε και ο Χάτσερ ευστοχήσει σε δίποντο για το τελικό 73-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-20, 45-41, 62-62 (κ.α.), 73-75 (παρ.)

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ουλούγκ): Ουόλτερς 16, Γκιουλέρ 2, Τασκιράν, Ακιόλ 12 (2), Ελονού 8, Χάμιλτον 9 (1), Ντάρντεν 11, Μέρφι 14 (3), Σενλί 1.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Δέδας 5 (1), Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 4 (1), Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 32 (3).