26/04/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015 - 19:56

Δυσκολεύτηκε, αλλά «λύγισε» το Λαύριο ο Παναθηναϊκός

Οι νεοφώτιστοι έβαλαν δύσκολα στους «πράσινους», αλλά τελικά οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς φόρτσαραν στο φινάλε και πήραν τη νίκη με 79-72 * Επέστρεψε ο Παππάς * Η ταυτότητα της αγωνιστικής

«Καρδιοχτύπησε», αλλά τελικά τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός. Το Λαύριο αποδείχθηκε για άλλη μία φορά αξιόμαχο στην έδρα του τη Δευτέρα (30/11), αλλά οι «πράσινοι», πατώντας γκάζι στο φινάλε, έφτασαν τελικά στη νίκη με 79-72 και παρέμειναν η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερά και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κυνηγούσε το σκορ, όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Ραντούλιτσα με 23 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Παππά στην αγωνιστική δράση αλλά και οι 500 συμμετοχές που συμπλήρωσε ο Διαμαντίδης στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με σερί 13-0 προηγήθηκαν με 22-9, πριν ο Ραντούλιτσα αναλάβει δράση και «μαζέψει» τη διαφορά, με το Λαύριο να προηγείται με 25-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με πρωτοστάτη πάλι τον Ραντούλιτσα, ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μετά το… πρώτο καλάθι μπροστά στο σκορ με 33-35 στη δεύτερη περίοδο, αλλά το Λαύριο πήρε ξανά το προβάδισμα και βρέθηκε πάλι μπροστά στο σκορ με 46-41 στο ημίχρονο.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, με τους «πράσινους» να βρίσκουν σταδιακά το ρυθμό τους και για πρώτη φορά να βρίσκονται μπροστά στο τέλος δεκαλέπτου, με 59-61 στο 30λεπτο.

Στο τελευταίο μέρος οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν, αλλά και πάλι το ματς ήταν σε τεντωμένο σκοινί, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 69-69 στο 37’. Στο τέλος, ο Διαμαντίδης πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο, ενώ και ο Γκιστ είχε σημαντική… συμβολή, με το 72-79 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 46-41, 59-61, 72-79

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Γιανγκ 14, Κρουμπαλί 14 (2), Νίξον 9 (1), Γιαννακόπουλος 14 42), Μπάρλος 13 (2), Σακελλαρίου, Περράκης 2, Κακλαμανάκης, Μπέμπης, Έβανς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 6, Φελντέιν 2, Γκιστ 11, Καλάθης 16, Κούζμιτς 2, Πάβλοβιτς 9, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης, Ραντούλιτσα 23, Παππάς 2, Διαμαντίδης 6 (2).