28/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015 - 23:36

Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 59-52 της Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την κορυφή του ομίλου * Αποχώρησε με πρόβλημα ο Σπανούλης

Με το… ίδιο νόμισμα πλήρωσε τη Λαμποράλ Κούτσα ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν η μοναδική που είχε καταφέρει να νικήσει τους «ερυθρόλευκους» στη φάση των ομίλων μέχρι στιγμής, αλλά την Πέμπτη (26/11) έφυγε με κατεβασμένο το κεφάλι από το ΣΕΦ, χάνοντας με 59-52.

Έστω κι αν αγωνιζόταν χωρίς τους τραυματίες Πρίντεζη, Λοτζέσκι, Μιλουτίνοφ και Γιανγκ και με τον Σπανούλη να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού νωρίς στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη και να «αγκαλιάσει» την κορυφή του ομίλου.

Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί αμυντικά, κρατώντας τη Λαμποράλ μόλις στους 52 πόντους και, αν και δεν έπιασαν την καλύτερη απόδοση, πήραν αυτό που ήθελαν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ιδανικά στο ματς, όντας εξαιρετικός σε επίθεση και άμυνα. Γρήγορα το σκορ έφτασε στο 9-0, με τη Λαμποράλ Κούτσα να τα έχει… χαμένα και να μένει για σχεδόν 4,5 λεπτό χωρίς καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν με ένα επιμέρους σκορ 3-6, αλλά στη συνέχεια υπήρξαν εκατέρωθεν λάθη, βιασύνη και κακές επιθέσεις, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 12-6.

Με την ίδια φόρα που ξεκίνησε μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σφαιρόπουλου. Ο Μπλάζιτς έκανε… ζημιές από πλευράς Λαμποράλ, με την ομάδα του σταδιακά να βελτιώνεται αμυντικά και να πλησιάζει στους 4 (23-19). Ο ρυθμός του ματς ήταν χαλαρός, αλλά, όταν ο Ολυμπιακός πατούσε γκάζι, η διαφορά μεγάλωνε και έφτασε στο ημίχρονο στη μέγιστη τιμή της, τους 14 (36-22).

Η καλή άμυνα, που ήταν το όπλο των Πειραιωτών σε όλο το ματς, έδρασε πολύ καλά και στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Μπουρούσης ήταν αυτός που δημιουργούσε τα περισσότερα προβλήματα από πλευράς Ισπανών, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να μην καταφέρνουν να ρίξουν μέχρι τα μισά τη διαφορά κάτω από τους 10. Κάπου εκεί, όμως, τα αρκετά λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στη Λαμποράλ να τρέξει ένα σερί 11-0 και να πλησιάσει στο 44-39, με το μισάωρο να λήγει στο 46-39.

Αν και ο Ολυμπιακός έδειχνε να παίρνει εύκολα το ματς, στο τελευταίο δεκάλεπτο το έκανε… ντέρμπι. Οι Ισπανοί πλησίασαν στο καλάθι (49-47), αλλά ο ρυθμός έπεσε πάλι για ένα διάστημα, με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι. Το… γόρδιο δεσμό έλυσαν οι Παπαπέτρου και Αθηναίου με τα κρίσιμα τρίποντά τους, διαμορφώνοντας το 57-51 που… βραχυκύκλωσε τη Λαμποράλ. Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν πολύ με τα σουτ στο φινάλε και δεν τους βγήκε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την έκτη του νίκη με 59-52.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 36-22, 46-39, 59-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 8 (10 ριμπ.), Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 10, Στρόμπερι 6, Χάκετ 6, Αθηναίου 6 (1), Αγραβάνης 6, Τσαϊρέλης 2, Μάντζαρης 9 (2), Αγραβάνης 6.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τζέιμς, Κοζέρ 2, Πλάνινιτς, Σενγκέλια, Χάνγκα 6, Μπουρούσης 16, Μπλάζιτς 11 (1), Α. Ντιόπ 1, Τιγί, Άνταμς 11 (1), Κορμπάτσο 5 (1).