15/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015 - 18:15

Πήρε σημαντικό βαθμό στην Πάτρα η Ζάκυνθος

«Λευκή» ισοπαλία μεταξύ της Παναχαϊκής και της ομάδας του Ιονίου

Χωρίς νικητή και σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η κυριακάτικη (1/11) αναμέτρηση στο Παμπελοποννησιακό μεταξύ Παναχαϊκής και Ζακύνθου, αποτέλεσμα που προφανώς αφήνει πιο ικανοποιημένους τους νησιώτες.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής, λοιπόν, οι δύο ομάδες δεν έθελξαν με την απόδοσή τους και οι καλές φάσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ελάχιστες.

Ουσιαστικά, μόνο η προβολή του Τζίλας στο 29' μετά από λάθος των αμυντικών της Ζακύνθου και την οποία εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος μπορεί να καταγραφεί ως σημαντική ευκαιρία στο ματς.

Στην επανάληψη, πάντως, αμφότεροι οι αντίπαλοι δημιούργησαν πιο καλές προϋποθέσεις για κάποιο γκολ και για την Παναχαϊκή ο Τζίλας στο 64' ήταν αυτός που απείλησε εκ νέου, όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Σέρβου φορ μετά από γέμισμα του Σιατραβάνη.

Από πλευράς Ζακύνθου, ο Κρολ στο 81ο λεπτό επιχείρησε να νικήσει με ψηλοκρεμαστό σουτ τον Αθανασόπουλο, ο οποίος απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ κι έτσι το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Πατρινοί μοιράζονται την 6η θέση με τον Ολυμπιακό Βόλου στους 8 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ιονίου με 5 είναι στη 16η θέση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς τον Καραγεώργο του Συνδέσμου Αργολίδας και τον Χαραλαμπόπουλο του Συνδέσμου Αρκαδίας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Αθανασόπουλος, Παπανικολάου (33' Xoύσα), Ασίγκμπα, Κάργας, Κοντοδήμος, Στεργίδης, Πέδρο (85' Ρουμπάτος), Σιατραβάνης, Ντελέκος (71' Χαρτσιάς), Χατζής, Τζίλας.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καλίντ Κάραμα): Παπαδόπουλος, Γραικός, Κουρέλλας, Καμπούρης (66' Κυριακίδης), Αποστόλου, Ναζίμ, Πέττας Ραφ., Ορφανίδης, Ζαϊρί (75' Ταυταρίδης), Κάρδαρης (58' Μεντούρ), Κρολ.