27/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015 - 16:52

Δέκα με… τόνο οι Ελπίδες, το αφεντικό της Κρήτης, τα «κουλούρια» και οι τεσσάρες!

Τα πλήρη στοιχεία από όλα τα ματς της 1ης αγωνιστικής της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών * Σκόρερ, συνθέσεις και λεπτομέρειες * Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 2ης στροφής

Πολλά γκολ (22 στο σύνολο) και δυνατές συγκινήσεις έκρυβε η πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας ποδοσφαίρου γυναικών την Κυριακή (11/10).

Αναμφίβολα το… μπαμ της ημέρας ήταν το 10-0 των Ελπίδων Καρδίτσας εις βάρος του Σεπολιακού, αν και από πλευράς δυναμικότητας η άνετη επικράτηση του ΠΑΟΚ με 4-0 επί των Αμαζόνων Δράμας (ο πρώτος κόντρα στον δεύτερο πέρσι) ξεχωρίζει.

Από εκεί και πέρα, επίδειξη δύναμης έκανε η Γλυφάδα με το 4-1 κόντρα στα Τρίκαλα, ενώ ο Εργοτέλης έδειξε πως είναι το αφεντικό στην Κρήτη κερδίζοντας με 1-0 στο τοπικό ντέρμπι τα Χανιά.

Όσο για το Ατρόμητος - Άρης, αυτό ήταν το πιο αμφίρροπο ματς της πρεμιέρας και έμεινε στη λευκή ισοπαλία.

Σας τα παρουσιάζουμε όλα αναλυτικά:

«Πολυβόλο» οι Ελπίδες Καρδίτσας, γάζωσαν τον Σεπολιακό

Σκορ και θέαμα συνδύασαν οι Ελπίδες Καρδίτσας, οι οποίες πραγματοποίησαν ονειρεμένη πρεμιέρα σκορπίζοντας με 10-0 τον Σεπολιακό στο γήπεδο της Μητρόπολης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις στο 18’ η ομάδα του Τάκη Κουτσονάσιου είχε πετύχει ήδη πέντε γκολ και στη συνέχεια κατέβασε ρυθμούς!

Από την άλλη, ο νεοφώτιστος Σεπολιακός έκανε ανώμαλη προσγείωση στη μεγάλη κατηγορία, αν και ανέβηκε με πολλές απουσίες στη Θεσσαλία (είναι ενδεικτικό ότι ο κόουτς Νίκος Λαμπράκος δεν έκανε καμία αλλαγή).

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τους θριαμβευτές ήταν η μόνιμη αρχισκόρερ όλης της κατηγορίας τα τελευταία χρόνια Σοφία Κόγγουλη, η οποία πραγματοποίησε χατ τρικ (ΦΩΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ).

Ο χορός το γκολ ξεκίνησε στο 9’ με πλασέ της Σρετένοβιτς, για να διπλασιάσει τα τέρματα η Κόγγουλη στο 11’ με πλασέ και με παρόμοιο τρόπο να κάνει στο 14’ το 3-0 η Κόλλια.

Το καρέ έκανε με σουτ μέσα από την περιοχή η Σρετένοβιτς στο 17’, για να αναλάβει δράση εκ νέου η Κόγγουλη, όταν μετά από ατομική προσπάθεια έστειλε με σουτ για πέμπτη φορά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα στο 18’, για να γράψει το 6-0 η ίδια με σκαφτό σουτ στο 40’.

Το ημίχρονο, πάντως, έκλεισε με σκορ 7-0, χάρη σε ψηλοκρεμαστό σουτ της Σάλκονιτς στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πάτησαν φρένο, ενώ χρησιμοποιήθηκαν και τρεις νεαρές παίκτριες. Έτσι, στο 67’ με πλασέ η Γούνα χρίστηκε σκόρερ στο 8-0, για να ακολουθήσει ένα λεπτό αργότερα το γκολ της Χρυσοστόμου («κρέμασε» την αντίπαλο τερματοφύλακα, που παρ' όλα αυτά έσωσε πολλαπλάσια τέρματα) και ο θρίαμβος των Ελπίδων να ολοκληρωθεί στο 75’ με σουτ της Γούλα για το 10-0!

Διαιτητής ήταν ο Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας) με βοηθούς τις Τσιλικά και Κάλκη (επίσης Φθιώτιδας).

ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Τάκης Κουτσονάσιος): Τσιλίκα, Σίμου, Αλεξίου (46′ Λιάκου), Λάσκου, Πύθουλα, Κόλλια, Ζντράβκοβιτς, Σάλκονιτς, Χρυσοστόμου, Κόγγουλη (65′ Καλπία), Σρετένοβιτς (46′ Γούλα).

ΣΕΠΟΛΙΑΚΟΣ (Νίκος Λαμπράκος): Βαΐτση, Καστανιά, Λαδά, Γαβαλά, Παλαμά, Γεωργοπούλου, Μπατζάκα, Σιαλμά, Κουλούμαση, Κεσίδου, Στεροπούλου.

Πήρε το ντέρμπι ο Εργοτέλης

ergotelis-111015a-gynaikes-omadaΤην ανωτερότητά του στο α’ ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε ο Εργοτέλης και πήρε το ντέρμπι της Κρήτης με τα Χανιά και ξεκίνησε με το… δεξί το πρωτάθλημα στο Μαρτινέγκο.

Οι «κιτρινόμαυρες» επικράτησαν με 2-1 πετυχαίνοντας τα δύο τους τέρματα στο πρώτο 45λεπτο, κατά το οποίο ήταν καλύτερες του ΑΟΧ, ενώ οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μισό, για να δώσουν μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς μετά τη μείωση του σκορ.

Ο Εργοτέλης ευτύχησε να προηγηθεί στο 10’ με μακρινό σουτ της Ζέρβα έπειτα από ατομική προσπάθεια, ενώ οι φάσεις για το τρίποντο μπήκαν λίγο πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου…

Συγκεκριμένα, στο 41’ μετά από καλοτραβηγμένη εκτέλεση φάουλ της Ζέρβα η Κυδωνάκη με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε η Μανωλίτση με σουτ στο 82’ από πάσα της Ζντράβκοβιτς, ενώ μία καλή ευκαιρία είχε και η Σαρρή, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Διαιτητής ήταν ο Σταυρουλάκης με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη, Φρατζεσκάκη (όλοι Ρεθύμνου).

ΝΕΕΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗ (Στέλιος Βελεγράκης): Αποστολάκη, Αντωνακάκη, Κεκερή, Ξέρα, Σημαιάκη, Τριβυζαδάκη, Κυδωνάκη, Ζέρβα (90’+2 Καμαρίτη), Νικηταρά, Δρακωνάκη (90’+1 Ξυλούρη), Σταγάκη (63’ Αραβιάκη).

ΧΑΝΙΑ (Κυριάκος Γρηγοράκης): Γιακουμάκη, Πισσαδάκη, Γκουσγκούνη, Πιτσή, Γιαννούτσου, Ζντράβκοβιτς, Θωμαδάκη (60’ Σαριδάκη), Μαραγκουδάκη (83’ Μοίρα), Σαρρή, Καραντωνάκη (90’ Αγγελάκη), Μανωλίτση.

Νικητής η… βροχή στο Περιστέρι

atro-gynaikes-121015Μέγα πάθος χωρίς γκολ. Τίποτα δεν εμπόδισε τα κορίτσια του Ατρόμητου και του Άρη να συνεχίσουν το παιχνίδι τους, ακόμα και όταν για ένα 15λεπτο στις αρχές του β’ ημιχρόνου έπεφταν… καρέκλες από την καταιγίδα που έπληξε το γήπεδο του Ήφαιστου Περιστερίου.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες και των δύο ομάδων, όμως, η μπάλα δεν μπήκε ποτέ στο πλεκτό και έτσι έμειναν στο 0-0, σε ένα σε γενικές γραμμές αμφίρροπο ματς.

Οι «κυανόλευκες» μπήκαν καλύτερα στο ξεκίνημα σε ένα ομολογουμένως κακό πρώτο 45λεπτο γεμάτο μονομαχίες, αλλά σταδιακά οι «κίτρινες» ανέβασαν στροφές στο σαφώς πιο ενδιαφέρον δεύτερο 45λεπτο.

Η αναμέτρηση, πάντως, είχε μετρημένες αξιόλογες στιγμές, με τον Ατρόμητο να καταγράφει την καλύτερη στιγμή του στο 52’, όταν μετά από πάσα πάρε-βάλε της Τράγου η Κοντομίχη από το σημείο του πέναλτι έπιασε ένα χλιαρό σουτ.

Ακολούθως, ο Άρης είχε το πάνω χέρι χάνοντας κάποιες ευκαιρίες κυρίως με την Κεχαγιά (ειδικά με την κεφαλιά στο 68’ που μπλόκαρε δύσκολα η κορυφαία των γηπεδούχων Αλεξάκη και το σουτ στο 70’ που πέρασε άουτ), με αποκορύφωμα τη φάση του 86’, όταν η Μανταντζή πέρασε από θέση μέσα δεξιά και την αντίπαλη τερματοφύλακα, αλλά αστόχησε!

Μοιραία, λοιπόν, τα… κουλουράκια έμειναν έως το φινάλε, με τις «κίτρινες» όμως να τα έχουν με το εαυτό τους, καθώς βάσει ευκαιριών θα μπορούσαν ειδικά στο τέλος να «κλέψουν» το τρίποντο.

Χωρίς προβλήματα η διαιτητής Ντάβλα (Αχαΐας) με βοηθούς τις Δέτση (Αθηνών), Βογιατζιδάκη (Πειραιά).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Καλομοίρα Κοντομίχη): Αλεξάκη, Τριβυζάκη, Μαρίνη, Τσιμπουκάκη, Βαρασά, Λιαπάτη, Μυλωνά, Πλυτά, Κοντομίχη, Τράγου (82' Πάκου), Ζουμπουλάκη.

ΑΡΗΣ (Κώστας Ηπειρώτης): Γαβριηλίδου, Μίχου, Καλογεροπούλου (80' Γιάμαλη), Κολλήγα, Μανταντζή, Βαμπούλα, Τερζοπούλου, Σπυριδωνίδου, Κεχαγιά (87' Κωνσταντινίδου), Νεοφύτου, Τσιτσιά.

Με… φόρα ο ΠΑΟΚ, παρέσυρε τις Αμαζόνες με 4-0

gynaikes-paok1aΕπίδειξη ισχύος έκανε ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τριανδρίας, καθώς νίκησε με το επιβλητικό 4-0 τις Αμαζόνες Δράμας, οι οποίες πέρσι ήταν στη δεύτερη θέση της κατάταξης της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών.

Οι «ασπρόμαυρες» ήταν καλύτερες και έφτασαν δίκαια στο τρίποντο, μετρώντας μάλιστα και τρία δοκάρια στο ενεργητικό τους.

Το σκορ άνοιξε η Παντελιάδου στο 9’ με σουτ, για να διπλασιάσει τα τέρματα του «Δικεφάλου» η Κακαμπούκη με κεφαλιά στο 30’ (φάση για την οποία οι Δραμινές διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ). Στο 39' η Δημητρίου σημείωσε το 3-0 με σουτ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 50’ με πλασέ η Μάρκου.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη είχε δοκάρι στο 35’ σε μακρινό σουτ της Παντελιάδου και διπλό δοκάρι στο 43’, όταν αρχικά το σουτ της Γεωργίου σταμάτησε στο οριζόντιο και στην επαναφορά το σουτ της Μάρκου χτύπησε στο κάθετο!

Στο τελευταία ημίωρο ο ρυθμός του ΠΑΟΚ έπεσε και οι φιλοξενούμενες έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν το γκολ της τιμής, όταν η Αναστασία Παπαδοπούλου στο 60’ εκτέλεσε πέναλτι (το είχε κερδίσει η Μπιρτόγλου σε ανατροπή της από την Πελεκούδα), αλλά η Πεταλίδου το απέκρουσε.

Το κακό για τις Αμαζόνες, πάντως, ολοκληρώθηκε στο 86’ με άδικη αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα της αρχηγού της ομάδας Αν. Παπαδοπούλου και αυτό γιατί στην προκειμένη περίπτωση δεν έκανε καν φάουλ!

gynaikes-paok1bΜε πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες (κυρίως όμως για τις φιλοξενούμενες, με συνέπεια να εκνευριστούν) η διαιτητική τριάδα από το Κιλκίς, που την αποτελούσαν οι νεαροί Ασβεστόπουλος, Καρυπίδης, Μαυρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Πελετίδου, Χατζηγιαννίδου, Βλασιάδου, Πελεκούδα (85’ Μουρατίδου), Γιάννου, Δημητρίου (65’ Μπράμε), Γκάτσου, Γεωργίου, Κακαμπούκη, Παντελιάδου (75’ Σακελλάρη), Μάρκου.

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Σπύρος Φιλίππου): Μαλισιώρα (70’ Κισούδη), Κοτσάκι, Καραπέτσα, Κατιρτσίδου, Γρηγορίου, Μήτκου, Κεραμυδά (50’ Ν. Παπαδοπούλου), Φωτιάδου, Μπαμπαλή (46’ Χατζηνίκου), Αν. Παπαδοπούλου, Μπιρτόγλου.

Με οδηγό τη Χατζηνικολάου, 4-1 η Γλυφάδα τα αξιόμαχα Τρίκαλα

fynaikes-1-agon_164Μέτρησε η εμπειρία… Με τρίποντο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Γλυφάδα κόντρα στα Τρίκαλα, τα οποία όμως αδικούνται από το τελικό 4-1.

Η ομάδα του Πάνου Παπαδόπουλου είχε ξεσπάσματα και χάρη στην ποιότητα αλλά και την εκτελεστική δεινότητα της Δέσποινας Χατζηνικολάου (πέτυχε χατ τρικ) έφτασε στη νίκη.

Οι νεοφώτιστες του Γιώργου Λουλέ, από την πλευρά τους, πάλεψαν και θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη αν ήταν πιο αποτελεσματικές στην τελική προσπάθεια.

Η Γλυφάδα άνοιξε το σκορ στο 8’ με κεφαλιά της Χατζηνικολάου, αλλά μετά το 20λεπτο τα Τρίκαλα ανέβασαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις να σκοράρουν, αλλά τόσο η Γεραγόρη και η Μπαρμπόσα όσο και η Γκατζογιάννη δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Έτσι, η Γλυφάδα ξεπέρασε την πίεση χωρίς να το πληρώσει και στο 53’ με κοντινό πλασέ της Χατζηνικολάου έπειτα από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων διπλασίασε τα τέρματά της.

Στο 62’, βέβαια, τα Τρίκαλα έχασαν την ευκαιρία του αγώνα, με τη Γιαννούλα να αστοχεί σε προβολή τέσσερα μέτρα από τη γραμμή προ κενής εστίας… Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 65’ η αρχηγός των γηπεδούχων Κοσσόβα με ωραία ψηλοκρεμαστή απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση έγραψε το 3-0.

Στη συνέχεια η Γλυφάδα ανέβηκε ψυχολογικά και πέτυχε και τέταρτο γκολ μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πλασέ της Χατζηνικολάου στο 87’.

Εν τέλει τα Τρίκαλα κατάφεραν να βρουν δίχτυα με υπέροχο τελείωμα της αρχηγού τους Γεραγόρη σε ξαφνικό σουτ από θέση έξω δεξιά στο 90’+3, το οποίο αιφνιδίασε τους πάντες.

Καλή η διαιτησία της Κοτταρά με βοηθούς τον Αντωνίου και την Τσάλλα (όλοι Εύβοιας).

ΓΛΥΦΑΔΑ (Πάνος Παπαδόπουλος): Μελάκη, Νικολάου, Τερζή, Μελλισού, Παπαδοπούλου (85’ Κατρόσι), Κοσσόβα, Κιάμου, Φράγκου (75’ Λαζανά), Μιχαλαδάκη, Νόβακ (51’ Τομάι), Χατζηνικολάου.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Λουλές): Χαρακοπούλου, Τζιώρα, Ντόκου, Λουλέ (85’ Ευθυμίου), Λαγούδη (57’ Κορδέλα), Χύμα, Γεραγόρη, Γκατζογιάννη, Μαρλέν, Γιαννούλα, Γιουβρή (70’ Βαΐτση).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται την Κυριακή (18/10) με τη 2η αγωνιστική, η οποία περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις: