04/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2015 - 18:34

Σπουδαίο διπλό για τα Τρίκαλα

Οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο

Με τον καλύτερο τρόπο ρέφαραν τα Τρίκαλα την εντός έδρας γκέλα της πρεμιέρας κόντρα στον Κισσαμικό, καθώς την Κυριακή (4/10) εποβλήθηκαν του Αγροτικού Αστέρα στον Εύοσμο με 2-1 για τη 2η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν στο γήπεδο, με τον Κουσκουνά στο 8' να συνεργάζεται με τον Στεφάνοβιτς και να στέλνει τελικά με σουτ την μπάλα ψηλά άουτ στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα.

Στο 21' ο Γκονζάλες δεν μπόρεσε σε κενή εστία να πιάσει την κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Χαροντάκη, ενώ στο 40ό λεπτό το σουτ που επιχείρησε ο Στεφάνοβιτς έφυγε άουτ.

Εντέλει, η υπεροχή των παικτών του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου καρποφόρησε στο 45', με τον Κουσκουνά να ανοίγει το σκορ με ωραίο πλασέ και σε καίριο χρονικά σημείο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία στο 57' και με τον Χιώτη να σταματά το σουτ του Γέσιτς, για να γίνει το 0-2 στο 66', όταν ο Γκμπαλέ βρέθηκε μόνος προ του Βοσνιάδη και με δυνατό σουτ βρήκε δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, οι «σταχυοφόροι» αντέδρασαν και ζήτησαν το γκολ, με τον Χιώτη στο 71' να αποκρούει την προβολή του Βελλίνη, όμως στο 76' είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του μετά από δυνατό σουτ του Τσεμπερίδη κι ενώ στην αρχή της φάσης είχε παραχωρήσει κόρνερ σε κεφαλιά του Τοπούζη.

Η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη έψαξε την ισοφάριση, αλλά ο Χιώτης έδειξε τα αντανακλαστικά του σε γυριστό σουτ του Γέσιτς στο 87', ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου στο 90' ήταν άστοχη.

Έτσι, ο ΑΟΤ πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό και ταυτόχρονα την πρώτη του νίκη σε αυτή την επιστροφή του στη Β' Εθνική, ενώ ο Αγροτικός Αστέρας μετρά έναν βαθμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τον Δόσκορη του Συνδέσμου Φθιώτιδας και τον Ζιγκερίδη του Συνδέσμου Σερρών.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βοσνιάδης, Καραντασιάδης, Αμαραντίδης, Καπίας, Σαρακατσάνος, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης (54' Kαθάριος), Οικονόμου, Κουτσοσπύρος (63' Τοπούζης), Γέσιτς, Γιάντσης (46' Bελλίνης).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ζώνας, Ρεπετσάς, Ριζογιάννης, Χαροντάκης (46' Γκμπαλέ), Μουμίν, Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς (74' Δουκάκης), Γκονζάλες (89' Βαγγελή).