03/06/2020
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου 2015 - 10:20

Η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας 2015-16

Με Πλατανιά, Απόλλωνα, Παναιγιάλειο ο Ολυμπιακός * Με Ξάνθη, ΑΕΛ, Ελευσίνα η ΑΕΚ * Με Κέρκυρα, Παναχαϊκή, Λεβαδειακό ο ΠΑΟ * Με Πανθρακικό, Χανιά, Ολυμπιακό Βόλου ο ΠΑΟΚ * Το πρόγραμμα και στους οκτώ ομίλους * Το a-sports.gr σας μετέδωσε live τη διαδικασία

Η πρόκριση Αχαρναϊκού και Καλλιθέας σφράγισε τους «32» οι οποίοι μπαίνουν στην κλήρωση της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στις 12 το μεσημέρι της Πέμπτης (17/9) στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή.

Έτσι, οι ομάδες που μπαίνουν στην κληρωτίδα είναι οι 16 της Σούπερ Λίγκας και οι άλλες 14 που πέρασαν μπάι από την α’ φάση μαζί με Αχαρναϊκό και Καλλιθέα.

Αναλυτικά οι διεκδικητές του τροπαίου του θεσμού είναι οι: ΑΕΚ, Αστέρας Τρίπολης, Ατρόμητος, Βέροια, Ηρακλής, Καλλονή, Λεβαδειακός, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Παναιτωλικός, Πανθρακικός, Πανιώνιος, ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Γιάννινα, Πλατανιάς, Skoda Ξάνθη (από τη Σούπερ Λίγκα) και ΑΕΛ, Αναγέννηση Καρδίτσας, Απόλλων Σμύρνης, Αχαρναϊκός, Εργοτέλης, Ζάκυνθος, Καλλιθέα, Κέρκυρα, Κισσαμικός, Λαμία, Ολυμπιακός Βόλου, Παναιγιάλειος, Παναχαϊκή, Πανελευσινιακός, Πανσερραϊκός, Χανιά (από τη Β' Εθνική).

Οι 32 ομάδες θα συγκροτήσουν οκτώ ομίλους και ο κάθε όμιλος θα αποτελείται από τέσσερις ομάδες, από τις οποίες δύο θα είναι της Σούπερ Λίγκας και δύο της Β’ Εθνικής.

Οι αγώνες των ομίλων θα είναι μονοί και θα ολοκληρωθούν σε διαδικασία τριών αγωνιστικών.

Σύμφωνα με την προκήρυξη του Κυπέλλου 2015-16, στην πρώτη κληρωτίδα θα τοποθετηθούν οι ομάδες της Σούπερ Λίγκας που κατατάχθηκαν στη λήξη της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος 2014-2015 στις θέσεις 1 έως 8 της βαθμολογίας.

Οι ομάδες αυτές θα πάρουν τον αριθμό ένα.

Στη δεύτερη κληρωτίδα θα τοποθετηθούν οι ομάδες της Σούπερ Λίγκας που κατατάχθηκαν στη λήξη της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος 2014-2015 στις θέσεις 9 έως 14 και οι δύο ομάδες που προβιβάστηκαν από τη Β’ Εθνική

Οι ομάδες αυτές θα πάρουν τον αριθμό δύο.

Στην τρίτη κληρωτίδα θα τοποθετηθούν οκτώ ομάδες της Β' Εθνικής, όπως θα προκύψουν από τη δημόσια κλήρωση.

Οι ομάδες αυτές θα πάρουν τον αριθμό τρία.

Στην τέταρτη κληρωτίδα θα τοποθετηθούν οι υπόλοιπες οκτώ ομάδες της Β’ Εθνικής.

Οι ομάδες αυτές θα πάρουν τον αριθμό τέσσερα.

Οι οκτώ όμιλοι θα συγκροτηθούν με μία ομάδα από καθεμία από τις τέσσερις κατηγορίες που θα τοποθετείται σε όμιλο κατόπιν κλήρωσης.

Η συγκρότηση θα ξεκινήσει από την τέταρτη κατηγορία και θα ολοκληρωθεί με τις ομάδες της πρώτης κατηγορίας.

Το σύστημα διεξαγωγής των αγώνων της 2ης φάσης διασφαλίζει ρητώς ότι οι δύο ομάδες της Σούπερ Λίγκας θα δώσουν δύο αγώνες εκτός έδρας και έναν στην έδρα τους και οι δύο ομάδες της Β' Εθνικής θα δώσουν δύο αγώνες στην έδρα τους και έναν αγώνα εκτός έδρας, ως ακολούθως:

1η αγωνιστική: 1Χ2, 4Χ3

2η αγωνιστική: 3Χ1, 2Χ4

3η αγωνιστική: 3Χ2, 4Χ1.

Να σημειωθεί ότι η 1η αγωνιστική των ομίλων θα διεξαχθεί από 27 έως 29 Οκτωβρίου, η 2η αγωνιστική 1-3 Δεκεμβρίου και η 3η αγωνιστική 15-17 Δεκεμβρίου.

- ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ στο a-sports.gr για να παρακολουθήσετε LIVE την κλήρωση.

- Παρακολουθήστε πώς έγιναν όλα:

- H διαδικασία είναι προγραμματισμένη να ξεκινήσει στις 12.00.

* 11.58: Όλα είναι έτοιμα...

- Ο πρόεδρος της Επιτροπής Κυπέλλου προλογίζει τη διαδικασία...

Στην πρώτη κληρωτίδα μπαίνουν οι: Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Αστέρας Τρίπολης, Ατρόμητος, ΠΑΣ Γιάννινα, Παναιτωλικός, Ξάνθη, οι οποίοι θα έχουν τον αριθμό 1 στην κλήρωση.

Στη δεύτερη κληρωτίδα μπαίνουν οι: Πλατανιάς, Καλλονή, Πανθρακικός, Πανιώνιος, Βέροια, ΑΕΚ, Ηρακλής, οι οποίοι έχουν τον αριθμό 2 στην κλήρωση.

Ξεκινά η διαδικασία... Βγαίνουν πρώτα οι ομάδες της 4ης κληρωτίδας (από τη Β' Εθνική) και ως δεύτερες οι ομαδες της 3ης κληρωτίδας. Και μετά είναι η σειρά των ομάδων από το δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας της Σούπερ Λίγκας. Τελευταίες μπαίνουν σε κάθε όμιλο οι 8 ομάδες του πρώτου γκρουπ της Σούπερ Λίγκας.

7ος όμιλος: Πανελευσινιακός (4), ΑΕΛ (3), ΑΕΚ (2), Ξάνθη (1).

5ος όμιλος: Απόλλων Σμύρνης (4), Παναιγιάλειος (3), Πλατανιάς (2), Ολυμπιακός (1).

2ος όμιλος; Ζάκυνθος (4), Εργοτέλης (3), Πανιώνιος (2), Παναιτωλικός (1).

8ος όμιλος: Πανσερραϊκός (4), Κισσαμικός (3), Καλλονή (2), Αστέρας Τρίπολης (1).

6ος όμιλος: Καλλιθέα (4), Λαμία (3), Βέροια (2), Ατρόμητος (1).

1ος όμιλος: Αναγέννηση Καρδίτσας (4), Αχαρναϊκός (3), Ηρακλής (2), ΠΑΣ Γιάννινα (1).

4ος όμιλος: Κέρκυρα (4), Παναχαϊκή (3), Λεβαδειακός (2), Παναθηναϊκός (1).

3ος όμιλος: Ολυμπιακός Βόλου (4), Χανιά (3), Πανθρακικός (2), ΠΑΟΚ (1).

ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑ ΟΜΙΛΟ

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική: ΠΑΣ Γιάννινα – Ηρακλής, Αναγέννηση Καρδίτσας – Αχαρναϊκός

2η αγωνιστική: Αχαρναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής – Αναγέννηση Καρδίτσας

3η αγωνιστική: Αχαρναϊκός – Ηρακλής, Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΑΣ Γιάννινα

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική: Παναιτωλικός – Πανιώνιος, Ζάκυνθος – Εργοτέλης

2η αγωνιστική: Εργοτέλης – Παναιτωλικός, Πανιώνιος – Ζάκυνθος

3η αγωνιστική: Εργοτέλης – Πανιώνιος, Ζάκυνθος – Παναιτωλικός

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Πανθρακικός, Ολυμπιακός Βόλου – Χανιά

2η αγωνιστική: Χανιά – ΠΑΟΚ, Πανθρακικός – Ολυμπιακός Βόλου

3η αγωνιστική: Χανιά – Πανθρακικός, Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός, Κέρκυρα – Παναχαϊκή

2η αγωνιστική: Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός, Λεβαδειακός – Κέρκυρα

3η αγωνιστική: Παναχαϊκή – Λεβαδειακός, Κέρκυρα – Παναθηναϊκός.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική: Ολυμπιακός – Πλατανιάς, Απόλλων Σμύρνης – Παναιγιάλειος

2η αγωνιστική: Παναιγιάλειος – Ολυμπιακός, Πλατανιάς – Απόλλων Σμύρνης

3η αγωνιστική: Παναιγιάλειος – Πλατανιάς, Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική: Ατρόμητος – Βέροια, Καλλιθέα – Λαμία

2η αγωνιστική: Λαμία – Ατρόμητος, Βέροια – Καλλιθέα.

3η αγωνιστική: Λαμία – Βέροια, Καλλιθέα – Ατρόμητος

ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική: Ξάνθη – ΑΕΚ, Πανελευσινιακός – ΑΕΛ

2η αγωνιστική: ΑΕΛ – Ξάνθη, ΑΕΚ – Πανελευσινιακός

3η αγωνιστική: ΑΕΛ – ΑΕΚ, Πανελευσινιακός – Ξάνθη

ΟΓΔΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική: Αστέρας Τρίπολης – Καλλονή, Πανσερραϊκός – Κισσαμικός

2η αγωνιστική: Κισσαμικός – Αστέρας Τρίπολης, Καλλονή – Πανσερραϊκός

3η αγωνιστική: Κισσαμικός – Καλλονή, Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης

Μοιραστείτε το: