26/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 3 Ιουλίου 2015 - 22:16

Vamos Ελλαδάρα!

Η Εθνική Εφήβων κέρδισε με 70-59 την Ισπανία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος * Κόντρα στις ΗΠΑ για μια θέση στον τελικό

Αποφασισμένη για μεγάλα πράγματα είναι η Εθνική Εφήβων. Σε δύσκολες στιγμές για τη χώρα μας, οι μικροί του Ηλία Παπαθεοδώρου κράτησαν για άλλη μία φορά ψηλά την ελληνική σημαία και κοιτάνε ακόμα ψηλότερα.

Οι διεθνείς μας επικράτησαν την Παρασκευή (3/7) με 70-59 της Ισπανίας και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Αν και δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε, η Εθνική μας… πήρε φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, έχοντας ως… πρωτοστάτες τους Ντόρσεϊ και Χαραλαμπόπουλο, με τον Μήτογλου να κάνει με τη σειρά του το νταμπλ νταμπλ (11 πόντους και 11 ριμπάουντ).

Επόμενος αντίπαλος είναι οι ΗΠΑ το Σάββατο (4/7, 20.30) με στόχο την υπέρβαση για μια θέση στον τελικό.

Οι διεθνείς μας δεν μπήκαν καλά στο ματς και βρέθηκαν στα μισά της πρώτης περιόδου να χάνουν με 12-6. Παρ’ όλα αυτά, με προσοχή στην άμυνα κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και τελικά να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μόλις στο -2 (14-12).

Η Εθνική μας συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά βασίστηκε πολύ στην άμυνά της ώστε να μην… ξεφύγει η κατάσταση. Το τρίποντο του Σταμάτη τής επέτρεψε, μάλιστα, να προηγηθεί (14-17), αλλά οι Ισπανοί απάντησαν με ένα σερί 8-0. Παρ’ όλα αυτά, ο Χαραλαμπόπουλος πήρε πρωτοβουλίες και τελικά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 26-26.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ως ντέρμπι, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Εθνική μας, που με πρωτοστάτη τον Ντόρσεϊ κατάφερε να πάρει προβάδισμα 12 πόντων (35-47). Οι Ισπανοί μείωσαν, με το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, να δίνει στην ομάδα μας το προβάδισμα με 41-51.

Στο τελευταίο κομμάτι, οι διεθνείς μας μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» τη νίκη και στα πρώτα λεπτά «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 16 πόντους (41-57). Οι Ισπανοί δεν κατάφεραν να επιστρέψουν και η νίκη ήρθε με 70-59, με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να ετοιμάζονται πλέον για την… υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 41-51, 59-70

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πράδο Μπράνας): Πέρεθ, Γκαρθία Σ. 3, Λόπεθ 11, Ορόθ, Γκαρθία Μ. 6, Σίμα 22, Αλόνσο 5, Χιμένεθ, Ροντρίγκεθ, Ντίαθ, Βιλά 12.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 9 (6α.), Λούντζης 4, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 14, Μήτογλου 11 (11ρ.), Μουράτος, Σκουλίδας 8, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 8, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (9ρ., 4α.).