27/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012 - 16:15

«Άλωσε» τη Μυτιλήνη η Νίκη Βόλου

ΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΣΒΟ, ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕ 2-0 ΤΗΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

Έχοντας τον «αέρα» της πρωτοπόρου, η Καλλονή υποδέχτηκε στη Μυτιλήνη τη Νίκη Βόλου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι, με την ώθηση της έδρας, μπήκαν ελαφρώς καλύτερα στο ματς και είχαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Γκονζάλες στο 19’, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Όμως, από το 25’ και μετά, η Νίκη έδειχνε να βελτιώνει την απόδοσή της και σταδιακά έκανε αισθητή την παρουσία της.

Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη, μάλιστα, κατάφεραν στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησαν να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 30ό λεπτό, ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ και, καθώς οι αμυντικοί της Καλλονής δεν έδιωξαν σωστά, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Φλίγκος, που με σουτ νίκησε τον Μάππα για το 1-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Καρακούτση, αλλά τα σουτ τόσο του Λεοζίνιο στο 33’ όσο και του Γκονζάλες στο 44’ πέρασαν άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο πορτιέρο της Νίκης.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι γηπεδούχοι έδειχναν διάθεση να πιέσουν, αλλά η άμυνα των Θεσσαλών ήταν καλά στημένη. Ωστόσο, στο 53’, οι παίκτες του Τίμου Καβακά έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Λεοζίνιο, που επιχείρησε από ευνοϊκή θέση το σουτ, έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Νίκη Βόλου κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της, χωρίς μεγάλη δυσκολία, καθώς η Καλλονή δεν έβρισκε διαδρόμους προς την περιοχή του Καρακούτση. Μάλιστα, οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη κατάφεραν όχι μόνο να κρατήσουν το μηδέν, αλλά να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Στο 87’ ο Γιάκομπ, που είχε περάσει ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα, δέχτηκε την μπαλιά από τον Κυριάκο και με εύστοχο πλασέ έκανε το 2-0 «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Τέλος, αξίζει να επισημανθεί πως η Καλλονή ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Γκονζάλες, ο οποίος χτύπησε εκτός φάσης στο 88’ τον Ουέλινγκτον και αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μάππας, Σερφά, Χωριανόπουλος (66' Γάλας), Αναστασιάδης, Κώτσιος, Σιλιγαρδάκης (81' Γκόβας), Μαρσέλο, Μανούσος (72' Μανουσάκης), Γκονζάλες, Λεοζίνιο, Καζάκης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Καρακούτσης, Ψιάνος, Μήτσης, Ριζογιάννης, Κυριάκος, Βέρτζος, Σαμαράς, Τάσιτς (70' Πουρτουλίδης), Τάντιτς (78' Ουέλινγκτον), Σκούφαλης (84' Γιάκομπ), Φλίγκος.