03/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Μαΐου 2015 - 19:48

Δεν Χ-άρηκε κανείς στο Αίγιο

Στο 0-0 έμειναν Παναιγιάλειος και Ηρακλής Ψαχνών * Με 10 τελείωσαν το παιχνίδι οι Ευβοιώτες

Xωρίς νικητή και σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η κυριακάτικη (17/5) αναμέτρηση του Αιγίου ανάμεσα στον Παναιγιάλειο και τον Ηρακλή Ψαχνών, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ για τον Νότιο Όμιλο.

Η «λευκή» ισοπαλία, λοιπόν, προφανώς και δεν αφήνει ικανοποιημένους τους δύο αντιπάλους, καθώς οι «μελανόλευκοι» με 13 βαθμούς προσπέρασαν την Καλλιθέα στην τρίτη θέση, αλλά απέχουν μόνο έναν πόντο από τη γραμμή του υποβιβασμού, ενώ έμειναν και για τρίτο σερί ματς δίχως νίκη.

Από την πλευρά τους, οι Ευβοιώτες μετρούν 7 βαθμούς, βρίσκονται στο -5 από το όριο της παραμονής και πολύ δύσκολα θα καταφέρουν να κρατηθούν στην κατηγορία.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Ηρακλής απείλησε πρώτος στο 10' με σκαστή κεφαλιά του Πουλάκου που έφυγε άουτ, για να πάρουν τα ηνία οι γηπεδούχοι εν συνεχεία και με τον Μελίσσα να δείχνει τα αντανακλαστικά του στις προσπάθειες του Φουρτάδο στο 22' και στο 25'.

Στην επανάληψη, ο Ραπτάκης στο 52' σταμάτησε την τελευταία στιγμή τον Φουρτάδο που ήταν σε επίκαιρη θέση, για να απαντήσει με δοκάρι ο Ηρακλής Ψαχνών στο 66ο λεπτό, όταν ο Ίβκοβιτς έκανε τη σέντρα και η κεφαλιά του Καρντόσο βρήκε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Το παιχνίδι πήγαινε πάνω κάτω, με τον Μελίσσα να δηλώνει παρών τόσο στο 70' όσο και στο 72', αποκρούοντας τα σουτ των Σεχολάρι και Σκαρτσίλα, ενώ στο 73ο λεπτό ο Αθανασόπουλος απεσόβησε το 0-1 σε πλασέ του Ίβκοβιτς.

Στο 85' η ομάδα του Τίμου Καβακά έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ραπτάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και, όπως γίνεται αντιληπτό, ο Παναιγιάλειος πίεσε στο τέλος για να φτάσει στο γκολ της νίκης.

Ωστόσο, αυτό δεν ήρθε ποτέ, με το σουτ του Ουρτάδο στο 90'+4 να φεύγει άουτ και στην τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού, για να σφραγίσει έτσι το 0-0 τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ρατσιάτος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Καραγεώργο και Νενεκούμη.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Τζημογιάννης, Πιζ (31' Σκαρτσίλας), Σπίνουλας, Φουρτάδο, Γκοτσούλιας (82' Μπούνας), Ιωάννου, Μπουρλάκης (65' Σεχολάρι), Ουρτάδο, Μίλιεβιτς.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Τίμος Καβακάς): Μελίσσας, Παλαιολόγος, Τσούπρος, Ραπτάκης, Παληγεώργος, Μπακομήτρος, Νικολίτσης, Ίβκοβιτς, Πολίτης (30' Μπαλαραμπέ, 56' Καρντόσο), Τσιμόντζι, Πουλάκος (62' Γουόρντεν).