19/05/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 2 Μαΐου 2015 - 21:26

Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός (video)

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 66-77 στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισαν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο * Σχεδόν μισάωρη διακοπή λόγω εισβολής οπαδών

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ το Σάββατο (2/5) και εξασφάλισε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στην Α1 που θα τον φέρει με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν ανώτεροι του Παναθηναϊκού, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 77-66.

Δυστυχώς, αν και όλα κύλησαν ομαλά για 38,5 λεπτά, άλλο ένα ντέρμπι «αιωνίων» σημαδεύτηκε από επεισόδια, καθώς έπειτα από την επίτευξη τριπόντου από τον Βασίλη Σπανούλη, ο άσος του Ολυμπιακού και πρώην των «πρασίνων» έδειξε τα αυτιά του προς τον κόσμο, ο οποίος θεώρησε ότι προκλήθηκε κι έκανε «ντου» πίσω από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, ενώ έπεσαν και αντικείμενα.

Μία κίνηση που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται από την αντίδραση του Σπανούλη, που την έχουμε δει πολλάκις σε γήπεδα σε όλο τον κόσμο και είχε ως αποτέλεσμα την σχεδόν μισάωρη διακοπή στο ματς, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έσπευσαν στα αποδυτήρια και οι διαιτητές αποφάσισαν να επιστρέψουν μόνο όταν υπήρξε η διαβεβαίωση ότι δεν θα κινδυνεύσουν.

Στα αγωνιστικά, ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είχε περισσότερες λύσεις, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και κυρίως πιο «καθαρό» μυαλό και με πρωτοστάτες τους Πρίντεζη (16π.), Ντάρντεν (15π.) και Σπανούλη (12π.) έφτασε στο ροζ φύλλο.

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός είχε ως κορυφαίο τον Μπατίστα με 22 πόντους, με τον Διαμαντίδη να μένει μόλις στους 3 και την απουσία του Γκιστ να είναι αισθητή.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά, κυρίως χάρη στον Γιάνκοβιτς που πέτυχε και τους 8 πρώτους πόντους του «τριφυλλιού». Παρ’ όλα αυτά, τα τρίποντα των Μάντζαρη και Πρίντεζη επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να περάσει μπροστά στο σκορ (9-10) κι ολοκληρώνοντας ένα σερί 8-0 να φτάσει στο 9-12. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ακόμα και στο +6 (10-16), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 6-0 για να φέρει το ματς στα ίσα και στη συνέχεια να προσπεράσει, πριν ο Μάντζαρης επιτρέψει τελικά στην ομάδα του να κλείσει μπροστά το δεκάλεπτο (18-22).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο δεύτερο μέρος κι έχτισε διαφορά, την ώρα που οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι ότι χρειάστηκε να περάσουν 3 λεπτά για να σκοράρουν με τον Χαραλαμπόπουλο, με τον Σλότερ να πετυχαίνει και τρίποντο αμέσως μετά. Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις μικρές διαφορές να γέρνουν ελαφρά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων. Ο Μπατίστα κρατούσε τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ίδια διαφορά, όπως και η 1η περίοδος (34-38).

Το ματς, όμως, κρίθηκε ουσιαστικά στην 3η περίοδο. Εκεί που ο Ολυμπιακός έτρεξε στο ξεκίνημα ένα σερί 7-0 για να εκτοξεύσει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 11 (34-45), την ώρα που οι «πράσινοι» απαντούσαν μόνο με βολές (5). Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έδειχναν να μην ξέρουν τι να κάνουν, ενώ την ίδια στιγμή τα τρίποντα των Πρίντεζη και Σπανούλη κρατούσαν τη διαφορά σταθερά κοντά στους 10. Αυτή έφτασε ακόμα και στους 14 (46-60) και παρέμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (48-62).

Στο τελευταίο μέρος, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά. Κάθε φορά, όμως, που το κατάφερνε και την έριχνε σε μονοψήφιο νούμερο, ερχόταν η… τιμωρία, συνήθως από τα 6,75, όπως συνέβη με Πρίντεζη και Ντάρντεν. Η κατάσταση έμοιαζε μη αναστρέψιμη, τα ποσοστά του Ολυμπιακού στα τρίποντα ήταν εξαιρετικά (ολοκλήρωσε με 10/23 και 43% την ώρα που ο αντίπαλός του είχε μόλις 5/30 και 17%) και τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν, έπειτα από τους τρεις πόντους του Σπανούλη για το 64-77, ο άσος των «ερυθρολεύκων» έδειξε τα αυτιά του, εννοώντας «δεν σας ακούω» και υπήρξε εισβολή μερίδας οπαδών, ρίψη αντικειμένων και μισάωρη διακοπή. Όταν οι παίκτες επέστρεψαν «κρύοι», ίσα ίσα για να ολοκληρωθεί το ματς με 1’26 να απομένει, οι «πράσινοι» απλά μείωσαν στο τελικό 66-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-48, 48-62, 66-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 8 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 2, Νέλσον, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 3, Μπατίστα 22, Μπλουμς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 7, Σπανούλης 12 (2τριπ., 7ασ.), Ντάρντεν 15 (1), Σλούκας 3 (5ασ), Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 16 (4τριπ., 9ριμπ.), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 7 (2).