05/05/2024
Champions League | Τετάρτη 15 Απριλίου 2015 - 23:36

Της… έκλεισε το σπίτι και πάει για τους «4» η Μπαρτσελόνα (video)

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 1-3 της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Παρκ ντε Πρενς» και βρίσκονται με το… ενάμισι πόδι στα ημιτελικά * Δύο γκολάρες από τον Σουάρεζ * Και δοκάρι οι φιλοξενούμενοι

Σερί ήταν και πάει με… οδυνηρό τρόπο για την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι είχαν καταφέρει να διατηρηθούν αήττητοι για 33 ευρωπαϊκά ματς στο «Παρκ ντε Πρενς», αλλά η Μπαρτσελόνα άλωσε την… απόρθητη έδρα τους την πιο κρίσιμη στιγμή.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 1-3 το βράδυ της Τετάρτης (15/4) και με τη ρεβάνς στο «Καμπ Νου» βρίσκονται «αγκαλιά» με την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχαν την κατοχή της μπάλας και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα χάρη στο γκολ του Νεϊμάρ έπειτα από ασίστ του Μέσι που είχε και δοκάρι και τα δύο πανέμορφα τέρματα του Σουάρεζ.

Στον αντίποδα, τα πράγματα είχαν ξεκινήσει από νωρίς στραβά για τους Παριζιάνους που «έχασαν» από τραυματισμό με τη συμπλήρωση 20 λεπτών τον Τιάγκο Σίλβα, ενώ ο Νταβίντ Λουίζ, που μπήκε τελευταία στιγμή στη λίστα, έδειξε ανέτοιμος, καθώς ευθύνεται και για τα δύο γκολ του Σουάρεζ.

Παρ’ όλα αυτά, το αυτογκόλ του Ματιέ στο 79ο λεπτό διατηρεί ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες της Παρί για πρόκριση εν όψει της ρεβάνς.

Υπεροχή για την Μπαρτσελόνα, όλα στραβά για την Παρί

Από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να… σπάσουν το αήττητο των Παριζιάνων, επιβάλλοντας σταδιακά το ρυθμό τους.

Ένα σουτ του Παστόρε στο ξεκίνημα δεν ανησύχησε τον Τερ Στέγκεν, σε αντίθεση με τον Σιρίγκου που στο 14ο λεπτό είδε την μπάλα να σταματά με… ανακούφιση στο δεξί του δοκάρι σε σουτ του Μέσι.

Παρ’ όλα αυτά, δεν ήταν το ίδιο τυχερός και τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Αργεντινός τροφοδότησε τον Νεϊμάρ για το 0-1.

Σαν να μην έφτανε το γκολ για τους γηπεδούχους, ήρθε και ο τραυματισμός του αρχηγού της Τιάγκο Σίλβα, που αναγκάστηκε μόλις στο 21ο λεπτό να αφήσει τη θέση του στον ανέτοιμο Νταβίντ Λουίζ. Ο Βραζιλιάνος είχε τεθεί νοκ άουτ για το ματς, αλλά την τελευταία στιγμή μπήκε τελικά στη λίστα, αλλά ουσιαστικά δεν… μπήκε ποτέ και στο παιχνίδι.

Μετά το γκολ, η Παρί κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο, αλλά οι προσπάθειες των Καβάνι και Λαβέτσι δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Τερ Στέγκεν, που δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το 0-1 μέχρι την ανάπαυλα.

Την «τέλειωσε» ο… παγκόσμιας κλάσης Σουάρεζ

Στην επανάληψη, η Παρί προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να ξαναμπεί στο ματς, χωρίς, όμως, να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία.

Αντίθετα, δύο εκπληκτικές προσωπικές ενέργειες του Σουάρεζ και οι ισάριθμες στιγμές αδράνειας του Νταβίντ Λουίζ ήταν αρκετές για να «τελειώσουν», εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, την υπόθεση πρόκριση.

Ο Ουρουγουανός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του στο 67’ για να μας χαρίσει ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ για το 0-2, ενώ στο 79’ νίκησε ξανά τον Βραζιλιάνο για να «γράψει» το 0-3.

Όλα ήταν υπέρ των «μπλαουγκράνα», παρά το γεγονός ότι η Παρί δεν παράτησε το ματς και κατάφερε να μειώσει στο 82ο λεπτό με τη… βοήθεια του Ματιέ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να διώξει το σουτ του Φαν ντερ Βιλ, με το 1-3, πάντως, να αναδεικνύει ως ξεκάθαρο φαβορί για την πρόκριση εν όψει της ρεβάνς του «Καμπ Νου» την Μπαρτσελόνα.

Κίτρινες: 37’ Καμπαγέ - 32’ Πικέ, 54’ Μέσι.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Λοράν Μπλαν): Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Τιάγκο Σίλβα (21’ λ.τρ. Νταβίντ Λουίζ), Μαρκίνιος, Μάξγουελ, Ραμπιό (65’ Λούκας Μόουρα), Καμπαγέ, Ματουιντί, Λαβέτσι, Παστόρε, Καβάνι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Μοντόγια (80’ Αντριάνο), Πικέ, Μασεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (74’ Ματιέ), Ινιέστα (53’ λ.τρ. Τσάβι), Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρεζ.