29/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Απριλίου 2015 - 17:19

Κερδισμένος με «4άρα» ο Αιγινιακός

Η ομάδα του Διγκόζη κέρδισε με 4-0 τον Φωκικό εντός έδρας και τερμάτισε στην 7η θέση, που του δίνει έξτρα μπόνους στα πλέι άουτ * Χαμένο πέναλτι για του φιλοξενούμενους

Το καθήκον του έκανε ο Αιγινιακός κόντρα στον Φωκικό και βγήκε… κερδισμένος!

Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη πήρε την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί του ήδη υποβιβασμένου Φωκικού και, σε συνδυασμό με την ήττα του Πιερικού, τερμάτισε στην 7η θέση της βαθμολογίας, που του δίνει το έξτρα μπόνους του ενός βαθμού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στην πρώτη τους πολύ καλή στιγμή στο 18ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ, όταν ο Ζούρκος έστρωσε την μπάλα στον Πολύζο και εκείνος με δυνατό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τον Φωκικό, που είδε και τον τερματοφύλακά του Αμουτζάκη να χτυπά στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα και να αντικαθίσταται στο 22ο λεπτό.

Ο Αιγινιακός συνέχιζε, χωρίς να πιέζεται, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 40’ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, με τον Καζάκη να διπλασιάζει με πλασέ τα τέρματα της ομάδας του.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Φωκικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, όταν ο Καλλέργης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Αχαλινόπουλο, αλλά ο Τόλιος απέκρουσε την εκτέλεσή του.

Στην επανάληψη, ο Αιγινιακός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι αμυντικός του Φωκικού βρήκε την μπάλα με το χέρι έπειτα από σέντρα του Κυνηγόπουλου, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, αλλά στο 82' ήρθε και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους, με τον Ζούρκο να κάνει το σουτ, την μπάλα να σταματά στα σώματα αμυντικών, αλλά τον Ίτσιο να παίρνει το… ριμπάουντ και να κάνει με πλασέ το 3-0.

Το τελικό 4-0, που δίνει στον Αιγινιακό ένα βαθμό στα πλέι άουτ, διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Κυνηγόπουλος με πλασέ έπειτα από σέντρα του Ίτσιου.

Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας), με βοηθούς τους Νίκο Κωτούλα (Σερρών) και Γιώργο Χατζηνάκο (Δράμας), ενώ τέταρτος ήταν ο Κώστας Κοτσάνης (Δράμας).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Άγγελος Διγκόζης): Τόλιος, Κ. Αχαλινόπουλος, Μπερτέν, Λιόλιος, Μπονίγια, Ζούρκος, Πολύζος, Κυνηγόπουλος, Καζάκης (57’ Αντρέ), Πόποβιτς (86' Δεμηρτζόγλου), Γουέλκαμ (75’ ‘Ιτσιος).

ΦΩΚΙΚΟΣ (Αχιλλέας Μανέτας): Αμουτζάκης (22’ λ.τρ. Δημητρίου), Καλλέργης, Ντάμπος, Γεωργουσόπουλος (70’ Πρίφτης), Ευαγγελιδάκης, Χαλιώτης, Πολυχρονάκης, Μεγάλος (46’ Ντάφλας), Ντούνης, Κασνέτσης, Χαντάκιας.