29/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Απριλίου 2015 - 16:54

Ενισχυμένη στα πλέι άουτ η ΑΣΑ!

Η ομάδα της Καρδίτσας κέρδισε 2-0 τον Ολυμπιακό Βόλου και τερμάτισε στην 6η θέση που δίνει έξτρα μπόνους * Χαμένο πέναλτι και δοκάρι για τους φιλοξενούμενους * Τραγικό λάθος του Κασμερίδη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής η Αναγέννηση Καρδίτσας.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη κέρδισε 2-0 τον Ολυμπιακό Βόλου εντός έδρας την Κυριακή (5/4) στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου και σε συνδυασμό με την ήττα του Πιερικού από τη Ζάκυνθο, τερμάτισε στην 6η θέση της βαθμολογίας που της δίνει επιπλέον μπόνους 2 βαθμών, με τους οποίους και θα μπει στα πλέι άουτ!

Το τραγικό λάθος του Κασμερίδη επέτρεψε στην ΑΣΑ να προηγηθεί με τον Τζέκο, ενώ ο Βουτσιάς «τέλειωσε» το ματς λίγο πριν από το φινάλε.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν… άξιος της μοίρας του, καθώς υπέκυψε σε πολλά λάθη, ενώ «σπατάλησε» την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα με τον Διαμαντόπουλο που νικήθηκε από τον Κουτσόπουλο σε εκτέλεση πέναλτι, έχοντας και δοκάρι με τον Μπεριάν.

Έτσι, μετά και τη νίκη της Λάρισας επί του Ηρακλή, μπαίνει χωρίς βαθμό στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν στο ματς μόλις στο 9ο λεπτό, με ένα γκολ… δώρο του Κασμερίδη. Ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων δεν υπολόγισε σωστά και ο Σαΐν έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Τζέκο που «κρέμασε» τον τερματοφύλακα.

Το γκολ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που ο Ολυμπιακός Βόλου αδυνατούσε να βρει ρυθμό. Ο Κασμερίδης έμοιαζε… εκτός τόπου και χρόνου και είναι τυχερός που οι λάθος υπολογισμοί του στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου δεν στοίχισαν περισσότερο στην ομάδα του.

Η κατοχή ήταν ελαφρά υπέρ της ΑΣΑ (52% έναντι 48%), αλλά οι Βολιώτες σπατάλησαν «χρυσή» ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Δημόπουλος, όσο περίμενε να γίνει αλλαγή λόγω τραυματισμού, πρόλαβε να υποπέσει σε πέναλτι, αλλά ο Διαμαντόπουλος που ανέλαβε την εκτέλεση στο 26ο λεπτό, νικήθηκε από τον Κουτσόπουλο.

Τα λάθη ήταν πολλά για τις δύο ομάδες, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει και το 1-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός Βόλου παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος και προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης. Και θα μπορούσε να τα έχει καταφέρει, αν στο 54' ο Μπεριάν υπολόγιζε καλύτερα και από ευνοϊκή θέση δεν έστελνε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Τα λάθη επί λαθών συνεχίστηκαν, οι τελικές προσπάθειες έμειναν σε χαμηλό επίπεδο -4(1) έναντι 4(2) με τη συμπλήρωση μίας ώρας- και η ΑΣΑ έδειχνε να κρατά το αποτέλεσμα, εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη των φιλοξενουμένων.

Τελικά, ο Βουτσιάς… ηρέμησε τους γηπεδούχους πριν το σφύριγμα της λήξης, «σφραγίζοντας» στο 89’ τη νίκη, που φέρνει την Αναγέννηση στην 6η θέση και με… ανεβασμένη ψυχολογία -και βαθμολογία!- στα πλέι άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Νίκος Ρούσσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας), με βοηθούς τους Ηλία Κωνσταντίνου (Πρέβεζας) και Λευτέρη Καραλή (Ηπείρου), ενώ τέταρτος ήταν ο Κώστας Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας).

Κίτρινες: 26’ Φωτιάς, 26’ Δημόπουλος, 75’ Σκόνδρας – 26’ Ιντζίδης, 33’ Καρράς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Φωτιάς, Δημόπουλος (29’ λ.τρ. Σκόνδρας), Γκουγκούδης, Τζάνης, Κουλίδης, Μπιτέλης, Σαΐν (65’ Μαυριάς), Βουτσιάς, Πέεφ, Τζέκος (80’ Παναγιωτόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κασμερίδης, Ιντζίδης, Γιαλούσης, Καρράς, Μαργαρίτης, Ρόκας (65’ Νικολιάς), Μακρυδημήτρης (83’ Σκοπελίτης), Μπιτάνγκ, Μπεριάν, Κυζερίδης, Διαμαντόπουλος.