Γερμανία | Σάββατο 4 Απριλίου 2015 - 21:41

Την πλήγωσε ο πρώην (video)

Η Μπάγερν νίκησε την Ντόρτμουντ στην έδρα της με γκολ του Λεβαντόφσκι

Το μεγάλο παιχνίδι της Ντόρτμουντ με την Μπάγερν έκλεβε την παράσταση το Σάββατο (4/4) στην Μπουντεσλίγκα. Οι δύο ομάδες τα τελευταία χρόνια μονομαχούν κατά κύριο λόγο για κάθε τρόπαιο στη Γερμανία, αλλά φέτος η πτώση των Βεστφαλών είναι οφθαλμοφανής.

Ακόμη κι έτσι δυσκόλεψαν πολύ τους Βαυαρούς. Εκείνοι δεν έπιασαν ιδιαίτερα καλή απόδοση, αλλά τελικά πήραν τη νίκη (0-1) με πλασέ του Λεβαντόφσκι από κοντά στο 36'.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόις για να ισοφαρίσουν, ενώ είχαν και κάποιες ακόμη καλές στιγμές. Στα τελευταία λεπτά έβαλαν την Μπάγερν στα καρέ της, αλλά το γκολ δεν ήρθε με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετά πίσω για τη διεκδίκηση της έκτης θέσης. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το +10 από τη δεύτερη Βόφλσμπουργκ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Παπασταθόπουλος, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Σβεν Μπέντερ, Γκουντογκάν (79' Μχιταριάν), Μπλαζικόφσκι (67' Καγκάουα), Ρόις, Καμπλ (67' Ράμος), Ομπαμεγιάνγκ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ραφίνια, Μπενάτια, Τζερόμ Μπόατενγκ, Ντάντε, Μπερνάτ, Τσάμπι Αλόνσο, Λαμ (69' Τιάγκο Αλκάνταρα), Σβαϊνστάιγκερ (58' Ρόντε), Τόμας Μίλερ (79' Γκέτσε), Λεβαντόφσκι.

Το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής:

Σάββατο (4/4)

Λεβερκούζεν - Αμβούργο 4-0 (7', 63' Κάστρο, 44', 56' Κίσλινγκ)

Βόλφσμπουργκ - Στουτγάρδη 3-1 (41', 65' Ροντρίγκεζ, 76' Σούρλε - 44' Χάρνικ)

Χοφενχάιμ - Γκλάντμπαχ 1-4 (17' Σίπλοκ - 26' πέν. Κρούζε, 31', 51' Χέρμαν, 36' Ραφαέλ)

Βέρντερ Βρέμης - Μάιντς 0-0

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ανόβερο 2-2 (27' Μάντλουνγκ, 54' Άιγκνερ - 68' Μαρσέλο, 82' Για Κονάν)

Φράιμπουργκ - Κολωνία 1-0 (37' Φραντς)

Ντόρτμουντ - Μπάγερν 0-1 (36' Λεβαντόφσκι)