06/05/2024
Εθνικές ομάδες | Δευτέρα 30 Μαρτίου 2015 - 21:20

Φιλική ήττα για την Ελπίδων

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε με 2-0 από την Κροατία

Μπορεί να έχασε, αλλά άφησε υποσχέσεις η Εθνική Ελπίδων, η οποία τη Δευτέρα (30/3) ηττήθηκε με 2-0 από την αντίστοιχη της Κροατίας στο Περιστέρι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε καλά και είχε φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τους Ανδρεόπουλο, Μαυρία και Γούτα. Ωστόσο, τελικά το γκολ ήρθε στο 41' για τους φιλοξενούμενους με δυνατό σουτ του Ρογκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο χάθηκε άλλη μία καλή στιγμή για τους παίκτες του Τσάνα με τον Κωσταντινίδη στο 47'. Ωστόσο, η Κροατία ήταν και πάλι εκείνη που σκόραρε στο 69' με τον Πάσαλιτς, εκμεταλλευόμενη την αδράνεια της ελληνικης άμυνας.

Στα τελευταία λεπτά έπεσε ο ρυθμός με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν φάσεις. Στα αξιοσημείωτα ότι ο Τσάνας προσπάθησε να δει όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες του.

ΕΛΛΑΔΑ: Χουτεσιώτης (46' Μπάρκας), Κωνσταντινίδης (67' Μπολάκης), Χουχούμης (59' Σιώπης), Γούτας, Τζανετόπουλος (59' Ρισβάνης), Ανδρεόπουλος (46' Χαρίσης), Μαυρίας, Δώνης (59' Γροντής), Ιωαννίδης (67' Γιακουμάκης), Φούντας (46' Μύγας), Τσιλιανίδης (46' Σουνάς).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Μίκουλιτς, Μικάνοβιτς (84' Κάπαν), Μίλιτς, Ραντόσεβιτς (46' Ίβανσιτς), Σιμούνοβιτς, Μίσιτς, Πάσαλιτς, Κροβίνοβιτς, Κόλιγκερ (84' Ίκιτς), Ρογκ (84' Πέγιτς), Μάριτς (46' Κις).

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Κώστας Τσάνας δήλωσε: «Οι παίκτες βρέθηκαν μαζί για πρώτη φορά. Ήθελα να δω την αγωνιστική τους κατάσταση και γι' αυτό το λόγο αγωνίστηκαν όλοι τους στο ματς. Δεχθήκαμε την ήττα από μια ομάδα πιο έτοιμη, όμως υπάρχει το ταλέντο και ο χρόνος που απομένει έως τον Σεπτέμβριο θα είναι σύμμαχός μας. Θα δουλέψουμε σκληρά για να παρουσιάσουμε ένα αξιόμαχο σύνολο στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017».