27/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015 - 19:19

Ο Μπεχαράνο τον κράτησε στην πεντάδα (video)

Στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός έσωσε την παρτίδα ισοφαρίζοντας τον Ατρόμητο (1-1) * Δύο δοκάρια κι ένα κακώς ακυρωθέν γκολ για τους σαφώς ανώτερους Αγρινιώτες

Δεν βγαίνει από την πεντάδα ο Παναιτωλικός, ο οποίος για άλλη μία αγωνιστική κατάφερε να παραμείνει εκεί. Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως, έδειξε χαρακτήρα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1.

Στο παιχνίδι της Δευτέρας (26/1) με τον Ατρόμητο οι Αγρινιώτες επιβεβαίωσαν πως έχουν εκτός από ποιότητα και ψυχή. Από το πρώτο λεπτό έπρεπε να κυνηγήσουν τους Περιστεριώτες και παρά τις δυσκολίες που συνάντησαν, έσωσαν την παρτίδα.

Ένα γκολ που κακώς ακυρώθηκε, δύο δοκάρια και πολλές φάσεις είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης είχαν ρόλο πρωταγωνιστή.

Όσο για τους φιλοξενούμενους, προσπάθησαν να πατήσουν πάνω στο προβάδισμά τους και το πλήρωσαν. Ήταν απογοητευτικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασαν κατά κράτος σχεδόν κάθε μονομαχία και αρκούνταν σε παθητικό ρόλο. Δέχονταν τη μία επίθεση μετά την άλλη και απλώς ευελπιστούσαν πως θα καταφέρουν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους έχοντας σε καλή μέρα τον Γκορμπούνοφ.

Μπορεί οι αλλαγές των Λαζαρίδη και Παπάζογλου να είχαν λογική, αλλά ο Σα Πίντο δεν αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές του, ούτε κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να αλλάξει την εικόνα της.

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Ατρόμητο. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Μόλις τέσσερις πάσες άλλαξαν οι παίκτες του και ο Κούρος από αριστερά με ωραίο γύρισμα στο πέναλτι βρήκε τον Ούμπιντες, ο οποίος σκόραρε με πλασέ.

Η απάντηση του Παναιτωλικού ήρθε στο 10'. Η μπάλα στρώθηκε στον Φωτάκη, εκείνος έκανε το δυνατό σουτ και τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Γκορμπούνοφ, ο οποίος στη συνέχεια μπλόκαρε.

Η κατοχή της μπάλας στη συνέχεια ήταν συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι πίεζαν αρκετά. Στο 27' άγγιξαν το γκολ από το κόρνερ του Μαρτίνες. Ο Άλβες από κοντά πήρε την κεφαλιά, ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε και ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η φάση ήταν αρκετά δύσκολη, όμως, η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή.

Αυτή η φάση ήταν η αιτία για την ένταση που υπήρχε σε όλη τη συνέχεια του ημιχρόνου. Τα μαρκαρίσματα ήταν πολλά και δυναμικά και από τις δύο ομάδες.Η ένταση ήταν εύκολα ορατή στον καθένα με αποτέλεσμα στα υπόλοιπα λεπτά οι διάφορες μονομαχίες να μονοπωλούν το ενδιαφέρον.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 48'. Ο Σκαραμοτσίνο από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκορμπούνοφ και να αλλάξει τις ισορροπίες της αναμέτρησης.

Οι Αγρινιώτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 54' απείλησαν ξανά με τον Κάπελ από τη μικρή περιοχή να αστοχεί με κεφαλιά. Στο 57' ο Ατρόμητος αντέδρασε με σουτ του Ναπολεόνι, ενώ τρία λεπτά μετά ο Κάπελ έχασε άλλη μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και βγήκαν απειλητικά. Έκαναν δύο τελικές προσπάθειες με τους Ούμπιντες και Παπάζογλου, αλλά δεν είχαν συνέχεια σε αυτό. Όσο περνούσαν τα λεπτά γυρνούσαν και πιο πίσω.

Μετά το 80' ο Παναιτωλικός σφυροκοπούσε τον αντίπαλό του. Ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε σουτ των Κάπελ και Μπεχαράνο, ενώ είδε τη βολίδα του Γοδόι στο 90' να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και τελικά ισοφάρισαν στο 91' με τον Μπεχαράνο από κοντά ύστερα από γύρισμα του Ετζενγκέλε. Έτσι πήραν έστω και στο τέλος κάτι από ένα παιχνίδι που ήταν σαφώς καλύτεροι σε όλη τη διάρκειά του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γεώργιος Δασκαλόπουλος και βοηθοί του οι Παναγιώτης Σταθόπουλος και Νικόλαος Φαντόπουλος.

Κίτρινες: 48' Κιβρακίδης - 17' Σκαραμοτσίνο, 27' Μαρτίνες, 86' Βασιλείου

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Μπεχαράνο, Κούσας, Ετζενγκέλε, Σκαραμοτσίνο (61' Κέβιν), Γοδόι, Φωτάκης (74' Βασιλείου), Μαρτινες, Κάπελ, Βιγιαφάνιες (65' Λάζαρ), Άλβες

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κβρακίδης, Φυτανίδης, Κατσουράνης, Κούρος, Αγουαζί (46' Λαζαρίδης), Μπρίτο, Δημούτσος, Ούμπιντες, Πίτου Γκαρσία (77' Μπάλλας), Ναπολεόνι