08/05/2024
Champions League | Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2014 - 23:41

Ευρωπαίος με… αγχωμένο θρίαμβο (video)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά ξέσπασε στα τελευταία λεπτά και κέρδισε με 4-2 τη Μάλμε * Δεν ήρθε το δώρο από το Τορίνο * Στο Γιουρόπα Λιγκ συνεχίζουν οι «ερυθρόλευκοι» * Σούπερ ο Ντομίνγκεζ

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του, νίκησε και τη Μάλμε στο Καραϊσκάκη έχοντας το απόλυτο στο Καραϊσκάκη, αλλά το... βολικό (για τους άλλους) 0-0 που πολλοί περίμεναν στο Τορίνο τον στέλνει στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Κι αυτό καθώς έμεινε τρίτος πίσω από τη Γιουβέντους, που συνεχίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ μαζί με την Ατλέτικο.

Η ομάδα του Μίτσελ έπαιξε με τη φωτιά, αλλά τελικά δεν κάηκε. Αν και προηγήθηκε δύο φορές, πλήρωσε τα γνωστά του αμυντικά κενά και η Μάλμε ήταν ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης έως το 87’ έχοντας ισοφαρίσει δύο φορές. Εκείνη τη στιγμή «μίλησε» ο Μήτρογλου, που επιτέλους κατάφερε να βρει δίχτυα ανακουφίζοντας άπαντες στο Φάληρο.

Τελικά, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 4-2 χάρη σε γκολ του Αφελάι στο 90’ και η αγχωτική νίκη μετατράπηκε στο τέλος σε θρίαμβο, που τον κρατά τουλάχιστον Ευρωπαίο. Σπουδαίο ματς έκανε ο Τσόρι Ντομίνγκεζ, που είχε υπέροχες εμπνεύσεις και ένα γκολ… ποίημα, δείγμα της μεγάλης του κλάσης.

Σε κέφια ο Ντομίνγκεζ, γκολ ο Φουστέρ

Να αγωνιστεί χωρίς εξτρέμ επέλεξε ο Μίτσελ, που προτίμησε να τοποθετήσει Φουστέρ και Κασάμι ως εσωτερικούς μέσους, αλλά κοντά στον Μήτρογλου και τον Ντομίνγκεζ σε πιο ελεύθερο ρόλο. Το πλάνο του είχε αποτέλεσμα και με τον Αργεντινό να έχει κέφια ο Ολυμπιακός για 35 λεπτά ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο τέταρτο ο Ελαμπντελαουί βρήκε πολλούς χώρους στην πλάτη του Φουστέρ με αντίπαλο τον Κονατέ (ήταν ο αδύναμος κρίκος) και οι «ερυθρόλευκοι» δημιουργούσαν ρήγματα από εκείνη την πλευρά. Από εκεί ξεκίνησε η πρώτη μεγάλη φάση όταν ο Ντομίνγκεζ έκανε το γύρισμα, αλλά ο Κασάμι δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Όλσεν, που έκανε μεγάλη επέμβαση. Ο Μήτρογλου (στο 12’) και ο Μποτία (στο 19’) είχαν από μία καλή στιγμή με το κεφάλι, αλλά στο 22’ ο Ολυμπιακός είδε την υπεροχή του να επιβραβεύεται.

Ο Μαζουακού εκτέλεσε με δύναμη το πλάγιο άουτ, ο Κασάμι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Φουστέρ στο δεύτερο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, ξεσηκώνοντας το Καραϊσκάκη. Τα πολλά δυνατά μαρκαρίσματα της Μάλμε επέφεραν κάποια νεύρα στο χορτάρι, αλλά οι παίκτες του Μίτσελ μέχρι το 35’ διατήρησαν τη συγκέντρωσή τους σε υψηλά επίπεδα και με καλή κυκλοφορία είχαν δύο ακόμα καλές με τον Ντομίνγκεζ. Στο τελευταίο 10λεπτο ωστόσο οπισθοχώρησαν αναίτια και έδωσαν την κυκλοφορία στους Σουηδούς, που πήραν μέτρα. Λίγο μάλιστα έλειψε να το πληρώσουν, καθώς μετά από φάση καρμπόν με το γκολ του Φουστέρ ο Εντινγκά σημάδεψε το δοκάρι του Ρομπέρτο για τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Μάλμε. Οι Σουηδοί μέχρι το 45’ κέρδισαν τέσσερα κόρνερ, τα οποία, αν και άγχωσαν τους γηπεδούχους, απομακρύνθηκαν. Την ίδια ώρα, η Γιουβέντους ήταν στο 0-0 με την Ατλέτικο.

«Μίλησε» την κατάλληλη στιγμή ο Μήτρογλου

Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 46’ άγγιξε το δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Όλσεν έκανε νέα σωτήρια επέμβαση, αυτή τη φορά σε κοντινό πλασέ του Φουστέρ. Μετά όμως τα πρώτα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν κάποια χαλάρωση και οι πεισματάρηδες Σουηδοί δεν άφησαν την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Μετά από κόρνερ του Ολυμπιακού η Μάλμε έφυγε στην αντεπίθεση βρίσκοντας ανοργάνωτη την άμυνά του και στο 59’ έφερε το ματς στα ίσα με τον Κρουν, που είχε περάσει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα.

Παρά το φτηνό γκολ που δέχθηκε, η ομάδα του Μίτσελ είχε άμεση απάντηση, την οποία οφείλει στην τεράστια κλάση του Ντομίνγκεζ. Μετά από κακή απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας ο Αργεντινός στόπαρε έξω από την περιοχή και ζυγίζοντας το πόδι του έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Όλσεν με εκπληκτικό τρόπο δίνοντας νέο προβάδισμα στο 63'.

Ούτε αυτό το γκολ ήταν ικανό να απελευθερώσει τους αγχωμένους παίκτες του Μίτσελ, που, παρά τη διάθεσή τους, δεν έβγαζαν σιγουριά στο χορτάρι. Αν και προηγούνταν, δεν ήλεγξαν το ρυθμό και το παιχνίδι «άνοιξε». Γεγονός που ευνόησε τους Σουηδούς, που δεν τα παράτησαν και βρήκαν δίχτυα εκ νέου στο 81’ παγώνοντας προς στιγμήν το Καραϊσκάκη. Η άμυνα του Ολυμπιακού… κοιμήθηκε και ο άφαντος μέχρι εκείνο το σημείο Ρόζενμπεργκ έγραψε το 2-2, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ομάδας του, που πλέον ήθελε άλλο ένα γκολ για να πετάξει εκτός Ευρώπης την ελληνική ομάδα.

Ο Μίτσελ θέλησε να αντικαταστήσει τον αναποτελεσματικό για μία ακόμα φορά Μήτρογλου, αλλά την ώρα που ο Μπενίτεζ περίμενε στη μεσαία γραμμή να περάσει στο ματς ο Έλληνας φορ μετά από κόρνερ το Ντομίνγκεζ και γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι σκόραρε από κοντά ανακουφίζοντας τους συμπαίκτες του στο 87’. Ο Ολυμπιακός μάλιστα έδωσε πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή του, αφού στο 90’ και μετά από ασίστ του Κασάμι ο Αφελάι διαμόρφωσε με ψύχραιμο πλασέ το τελικό 4-2. Η αξιόμαχη Μάλμε στις καθυστερήσεις έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αντού, αλλά το ματς είχε ήδη κριθεί.

Διαιτητής ήταν ο Γάλλος Στεφάν Λανουά. Βοηθοί του οι συμπατριώτες του Ανονιέ και Στιεν, στις δύο εστίες ήταν οι Γκοτιέ και Θουάλ, ενώ τέταρτος ο Ζακρανί.

Κίτρινες: 25’ Έρικσεν, 29’ Αντού, 69’ Ελάντερ, 71’ Χάλστι.

Κόκκινη: 90'+2 Αντού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μανιάτης, Μποτία, Ελαμπνταλαουί, Αμπιντάλ, Μαζουάκου, Εντινγκά, Ντομίνγκεζ (90’ Σιόβας), Κασάμι, Φουστέρ (77’ Αφελάι), Μήτρογλου (88’ Μπενίτεζ).

ΜΑΛΜΕ (Άγκε Χαρέιντε): Όλσεν, Τίνερχολμ, Ελάντερ, Ρικαρντίνιο, Κονατέ (56’ Κρουν), Χάλστι, Έρικσον (75’ Τερν), Αντού, Φόρσμπεργκ, Ρόζενμπεργκ, Θελίν (80’ Τσιμπίσκι).