06/05/2024
Αρχείο Σπορ | Σάββατο 30 Αυγούστου 2014 - 22:45

Να περάσει ο επόμενος... (video)

Σαρωτική η Εθνική «ξεπέταξε» από το πρώτο ημίχρονο τη Σενεγάλη και με τελικό σκορ 87-64 πήρε άνετη νίκη, μπαίνοντας με το δεξί στο Μουντομπάσκετ * Φιλιππίνες το δεύτερο «εμπόδιο» την Κυριακή (31/8)

Αν η καλή μέρα φαίνεται από το... πρωί, τότε η Εθνική σίγουρα θα πετύχει κάτι καλό στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας. Η «γαλανόλευκη» το βράδυ του Σαββάτου (30/8) έστησε το δικό της... πάρτι απέναντι στους Σενεγαλέζους, τους οποίους διέλυσε με 87-64 για την 1η αγωνιστική του Β' γκρουπ, μπαίνοντας ιδανικά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Οι διεθνείς του Φώτη Κατσικάρη έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους και δεν άφησαν περιθώρια στους Αφρικανούς, οι οποίοι από το 1' μέχρι το 40' εννοείται πως κυνηγούσαν στο σκορ, τα επίπεδα του οποίου έφταναν και στο +30! Το σκορ ημιχρόνου 45-17, άλλωστε, δείχνει τη μορφή ενός αγώνα τον οποίο η Εθνική ήλεγχε πλήρως κυριαρχώντας τόσο μέσα στη ρακέτα όσο και μακριά από αυτή.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, με την Εθνική πλέον να... κοιτά τον επόμενο αντίπαλο που είναι οι Φιλιππίνες το βράδυ (21.00) της Κυριακής (31/8).

Στο παιχνίδι με τους Σενεγαλέζους, κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος με τους 20 πόντους που σημείωσε έκανε ρεκόρ με τη φανέλα της Εθνικής. Στους 13 σταμάτησε ο Κώστας Βασιλειάδης, ενώ 11 πρόσθεσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που πρόσφερε θέαμα με δύο εντυπωσιακά καρφώματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Μάντζαρης 8 (2), Μπουρούσης 7, Ζήσης, Βασιλειάδης 13 (3), Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (1), Καϊμακόγλου 20 (6), Αντετοκούνμπο 11, Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Τσείκ Σαρ): Νιανγκ, Νταλμέιντα, Τόμας, Εντογιέ, Ντιόπ 6 (1), Εντογιέ Μ. 11 (2), Φαγέ 2, Ντουρ 4, Εντιαγέ 6, Ντιένγκ 21, Μπατζί 14.