27/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Παρασκευή 29 Αυγούστου 2014 - 21:56

«Σφράγισε» εισιτήριο πρόκρισης από το ΟΑΚΑ η ΑΕΚ (video)

Η Ένωση κατά διαστήματα έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο απέναντι στον Φωκικό και με το 4-0 μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της Άμφισσας * Κορυφαίοι Πλατέλλας, Μπαρμπόσα και Κολοβέτσιος

Άλλη κλάση... Η ΑΕΚ μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο την πρώτη «μάχη» με τον Φωκικό για το Κύπελλο Ελλάδας, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του θεσμού, από το βράδυ της Παρασκευής (29/8). Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, λοιπόν, οι ποδοσφαιριστές του Τραϊανού Δέλλα επικράτησαν εύκολα με 4-0 και πλέον η ρεβάνς που θα διεξαχθεί σε έξι μέρες στην Άμφισσα μοιάζει τυπική διαδικασία.

Οι «κιτρινόμαυροι» αντιμετώπισαν κάποια μικροπροβλήματα στο πρώτο μέρος, στα μετόπισθεν, ωστόσο στην επανάληψη βελτιώθηκαν στο συγκεκριμένο τομέα, ενώ, όταν πάτησαν το... γκάζι στην επίθεση, ήρθε αυτό το 4-0 που δεν αφήνει πολλά περιθώρια συζήτησης. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν σίγουρα ο Πλατέλλας αλλά και οι Κολοβέτσιος - Μπαρμπόσα. Και οι τρεις τους χριστήκαν σκόρερ, με το καρέ να συμπληρώνεται από τον Ανάκογλου, ο οποίος πέτυχε το πιο όμορφο γκολ του αγώνα.

Το 4-2-3-1 με το οποίο παρέταξε την Ένωση ο Δέλλας, πάντως, στα πρώτα λεπτά δεν έδειξε να λειτουργεί και τόσο καλά στον επιθετικό τομέα και στο οργανωτικό κομμάτι. Η ΑΕΚ ναι μεν είχε την μπάλα στα πόδια της κάνοντας παιχνίδι, ωστόσο δυσκολευόταν να διασπάσει την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα και να φτιάξει φάσεις. Τελικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν, έστω και με τον στόπερ τους, όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Πλατέλλας έσπασε την μπάλα στον Κολοβέτσιο και αυτός με ωραίο σουτ έγραψε το 1-0.

Το σκηνικό δεν άλλαξε, η ΑΕΚ αναλωνόταν σε μια ανούσια κατοχή, την ώρα που ο Φωκικός πήγε να κάνει δύο φορές τη ζημιά στο ΟΑΚΑ με τον Γκατσέσα, ο οποίος ήταν ό,τι πιο επικίνδυνο είχε να επιδείξει η ομάδα του Μαραντά.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, η Ένωση αποφάσισε να ανεβάσει ταχύτητα και μετά το 55', κατά διαστήματα, έκρυβε την μπάλα. Στο 57', άλλωστε, ήρθε το υπέροχο γκολ του Πλατέλλα με φαλτσαριστό σουτ, ενώ έντεκα λεπτά μετά ο σκόρερ μετατράπηκε από εκτελεστής σε δημιουργό και σέρβιρε στον Μπαρμπόσα την ασίστ για να εκτελέσει με το κεφάλι ο Πορτογάλος.

Ο... χορός των γκολ συνεχίστηκε στο 71' με τον Ανάκογλου να πετυχαίνει το πιο όμορφο τέρμα της αναμέτρησης με φανταστικό πάρσιμο της μπάλας και σουτ, ενώ στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΚ θα μπορούσε να αυξήσει ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, με το 4-0 να μένει τελικά μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) με βοηθούς τους Πρέντζα (Δυτικής Αττικής), Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινες: 18' Μουστάκης.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Κορδέρο, Ανάκογλου (80' Ρόβας), Πλατέλλας (76' Μάρκος Ντούνης), Μπαρμπόσα, Ντακόλ (62' Ζόριτς), Αραβίδης.

ΦΩΚΙΚΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Γιαννικόγλου, Καντούτσης (61' Καρυπιάδης), Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Σαΐν (87' Κορκοτζέλος), Σκαρίμπας, Γκατσέσα, Καλλέργης, Μουστάκης, Πολυχρονάκης, Χαριτίδης (74' Ντάμπος).