27/04/2024
Europa League | Πέμπτη 21 Αυγούστου 2014 - 22:56

Στους ομίλους με καρέ του σούπερ Μάρκους

Με τέσσερα γκολ του Μπεργκ, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και πήρε σκορ πρόκρισης (4-1) επί της Μίντιλαντ, μετά το αρχικό σοκ στο 13’

Μπορεί να μην είναι νέο και να μην αποτελεί είδηση, αλλά ο Μάρκους Μπεργκ το επιβεβαιώνει πολύ συχνά… Ο Σουηδός επιθετικός είναι ό,τι καλύτερο διαθέτει αυτός ο Παναθηναϊκός. Και αυτό φάνηκε με εμφατικό τρόπο και το ζεστό βράδυ της 21ης Αυγούστου στη Λεωφόρο.

Ο Μπεργκ ήταν η ποδοσφαιρική δροσιά των οπαδών του «τριφυλλιού», πήρε μόνος του από το χέρι την ομάδα και την πήγε από την 1η αγωνιστική των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης. Γεγονός αναμφισβήτητο, που δεν σηκώνει… κουβέντα και δεν αποτελεί ούτε κατ’ ελάχιστο υπερβολή δημοσιογραφικής έμπνευσης.

Το μεγάλο κανόνι του Παναθηναϊκού με τέσσερα δικά του γκολ έγραψε το 4-1 επί της Μίντιλαντ και αυτό τα λέει όλα! Μια ομάδα μόνος του, ο Σουηδός σούπερ σκόρερ έκανε πάρτι απέναντι στους τραγικούς αμυντικά Δανούς, οι οποίοι αρχικά αιφνιδίασαν το «τριφύλλι» ανοίγοντας το σκορ στο 13’!

Βέβαια, για να ακριβολογούμε, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έκανε… προσφορά το γκολ στη Μίντιλαντ: Ο Λόριντσεν επιχείρησε το φάουλ-γέμισμα από τα 35 μέτρα και δεξιά, η «πράσινη» άμυνα κοιμήθηκε, η μπάλα έσκασε στο χορτάρι, ξεγέλασε τους πάντες και κατέληξε στα δίχτυα του εκτός θέσης (φέρει τη μεγαλύτερη ευθύνη και χρεώνεται την γκάφα) Κοτσόλη για να γίνει το 0-1.

Το σοκ, όμως, δεν κράτησε για πολύ και αυτό χάρη στον Μπεργκ, ο οποίος δεν άργησε να πάρει το… όπλο του. Έτσι, μετά την ισοφάριση στο 21’, με εύστοχο πέναλτι (το είχε κερδίσει ο Καρέλης) έδωσε στο «τριφύλλι» το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ.

Μετά ο Σουηδός έκανε ένα διάλειμμα ολίγων λεπτών για να φτάσει στο χατ τρικ στο 45’ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ώσπου να ολοκληρώσει το… έργο του με καρέ στο 88’, χάρη σε ένα εξ επαφής στην αντίπαλη εστία άγγιγμα της μπάλας!

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς καλύτερος από τους Δανούς, οι οποίοι γλίτωσαν τη συντριβή λόγω του εφησυχασμού που έδειξαν οι «πράσινοι».

Κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου κατέβασαν τους ρυθμούς, σπατάλησαν χρόνο και δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν για 23 λεπτά. Και συγκεκριμένα στο διάστημα από το 58’ έως το 81’, όταν δηλαδή η Μίντιλαντ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σβιατσένκο και μέχρι να αποκατασταθούν οι ισορροπίες με τη δεύτερη κίτρινη (μέσα σε τέσσερα λεπτά) του Τριανταφυλλόπουλου.

Εκεί, λοιπόν, που θα γράφαμε απλά για προβάδισμα του Παναθηναϊκού και πέταγμα της ευκαιρίας να καθαρίσει την πρόκριση από τώρα χωρίς να χρειάζεται να περιμένει τη ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης (28/8), ήρθε το τέταρτο γκολ να αποκαταστήσει την τάξη. Γιατί πραγματικά η Μίντιλαντ ήταν πάρα πολύ αδύναμη, με ερασιτεχνικά λάθη στα μετόπισθεν, αν και κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να εκνευρίσει τους νεαρούς -κυρίως- παίκτες του «τριφυλλιού»…

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τεράστια, ως εκ τούτου το ματς δεν αντέχει σε πολλές αναλύσεις, αν και η αλήθεια είναι πως τη διαφορά την έκανε ο Μπεργκ. Συμπαραστάτης του Σουηδού ήταν ο Καρέλης για τη μαχητικότητά του και τη διάθεσή του, γιατί το νεαρό της ηλικίας του μερικές φορές τού στέρησε την ψυχραιμία να «καθαρίσει» φάσεις που δεν χάνονται, όπως το τετ α τετ πριν από το 0-1 και συγκεκριμένα στο 6’.

Aπό εκεί και πέρα, καλή εμφάνιση έκανε και ο Νάνο, ενώ αντίθετα ο Παναθηναϊκός «φωνάζει» πως πονά στον άσο και αυτό θα το πληρώσει στο πρωτάθλημα αν δεν προχωρήσει σε μεταγραφή γκολκίπερ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ίστβαν Βαντ με βοηθούς τους Ίστβαν Άλμπερτ, Πέτερ Μπερέτιαν.

Κίτρινες: 70' Λαγός, 77' Τριανταφυλλόπουλος - 19' Ιζοτσούκου, 20' Σβιατσένκο, 35' Ντίκοχ.

Κόκκινες: 81' Τριανταφυλλόπουλος - 58' Σβιατσένκο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Μέντες, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Λαγός (78’ λ.τρ. Μπούι), Ζέκα, Πράνιτς, Ντίνας (67’ Ατζαγκούν), Μπεργκ, Καρέλης (78’ Πέτριτς).

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ (Γκλεν Ρίντερσχολμ): Χόγκαρντ, Λόριντσεν, Σβιατσένκο, Ντίκο, Γένσεν, Πόουλσεν, Σίστο, Χασάν (60’ Τζιμ Λάρσεν), Ιζοτσούκου, Ράσμουσεν (22’ λ.τρ. Ονουάτσου, 85’ Γιάνσεν), Ιγκμπούν.